Osuszacz powietrza do domu absorpcyjny

Dlaczego warto zaopatrzyć się w domowy osuszacz powietrza?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak poziom wilgotności powietrza może wpływać na komfort domowników, ale również na ich zdrowie. Wskazania mogą się wahać w zależności od cech danego pomieszczenia. Wiele osób zna problem zbyt suchego powietrza, które wymaga zastosowania nawilżaczy, ale co jeśli jest ono zbyt wilgotne? W takim przypadku świetnie sprawdzą się osuszacze. Czytaj dalej, aby poznać ich zalety.

Wpływ wilgotności powietrza na zdrowie i samopoczucie

Niektóre skutki zbyt dużej wilgotności powietrza są powszechnie znane. Jednym z nich jest pojawienie się grzybów i pleśni na ścianach takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia. Organizmy te mają negatywny wpływ między innymi na ludzki układ oddechowy, mogą też powodować alergie. Po zastosowaniu osuszacza powietrza prawdopodobnie zwiększy się również ogólny komfort domowników. Być może nawet nie zdają sobie oni sprawy z tego, jak wilgotność wpływa na ich samopoczucie i dopiero po zakupie tego urządzenia poczują znaczącą różnicę. Jeśli borykasz się z przemęczeniem czy ogólnym osłabieniem, może właśnie powietrze ma na to wpływ. Przyjmuje się, że optymalny poziom wilgotności to 40-60%. Jeśli granica ta zostanie przekroczona, warto zaopatrzyć się w osuszacz.

Osuszacze powietrza – zasada działania

Wiadomo już, że osuszacze powietrza pozwalają utrzymać odpowiedni poziom jego wilgotności, ale jak one w zasadzie działają? Wiele zależy od rodzaju urządzenia.

Głównym zadaniem osuszaczy jest pobieranie wilgotnego powietrza oraz skraplanie go do pojemnika. Są różne typy tych urządzeń, z czego w warunkach domowych najlepiej sprawdzają się modele adsorpcyjne i kondensacyjne

– wyjaśnia pracownik firmy HUMAC. Osuszacze oddają też suche i ogrzane powietrze do otoczenia, co dodatkowo pozwala zachować optymalny poziom wilgotności. Niektóre z nich mają też funkcje wykonywania pomiarów, co pomaga jeszcze lepiej zadbać o korzystne warunki w pomieszczeniu. Osuszacze powietrza mogą pracować zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie.

W jakich pomieszczeniach warto postawić osuszacz?

W różnych pomieszczeniach w domu mogą panować inne warunki. Najbardziej wilgotne są z reguły łazienka i kuchnia, bo to tam najczęściej używa się wody. Czasem niekorzystne warunki panują też w garderobie czy nawet w sypialniach. Wietrzenie pokoi jest podstawą dbania o poziom wilgotności powietrza, ale to nie zawsze wystarczy. Właśnie wtedy warto zdecydować się na zakup osuszaczy, które ułatwią zapobieganie powstawaniu grzybów i pleśni. To rozwiązanie ma też zastosowanie ekonomiczne, ponieważ pomieszczenia z mniej wilgotnym powietrzem łatwiej ogrzewać. Najważniejsze są jednak korzyści, jakie osuszacze przyniosą dla zdrowia i samopoczucia domowników.

Materiał partnera