srodki-czystosci

Dlaczego warto sięgać po biodegradowalne środki czystości?

Wybierając środki czystości do domu czy profesjonalnej firmy sprzątającej, zwykle kierujemy się przede wszystkim ceną i skutecznością danego preparatu. Do najpopularniejszych należą oczywiście te najbardziej znane, których efektywne działanie potwierdza wieloletnia praktyka. Jednak czy korzystanie ze standardowych detergentów jest zawsze najlepszym rozwiązaniem?

Ryzyko stosowania detergentów

Klasyczne preparaty czyszczące zawdzięczają swoją skuteczność bardzo mocnemu składowi chemicznemu. W efekcie ich używania zyskujemy nieskazitelnie czyste powierzchnie, niestety bardzo często kosztem zdrowia osób sprzątających, a nawet użytkowników tak oczyszczonych pomieszczeń – zwraca uwagę nasz rozmówca z przedsiębiorstwa ActiveBrand.

Tradycyjne detergenty łatwo rozpoznać nie tylko po znajomych opakowaniach, ale także po niezwykle intensywnym, nie zawsze przyjemnym zapachu. Podczas ich używania należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie tylko wydzielają toksyczne opary, groźne dla układu oddechowego i oczu, ale także w bezpośrednim kontakcie ze skórą mogą prowadzić do alergii, a nawet silnych oparzeń.

Kolejnym problemem wynikającym z używania detergentów syntetycznych jest zanieczyszczenie środowiska. Należy pamiętać, że wszystkie ścieki komunalne wcześniej czy później trafiają z powrotem do środowiska naturalnego. Choć oczywiście taka woda jest najpierw uzdatniana w oczyszczalniach ścieków, nie wszystkie związki chemiczne można skutecznie z niej usunąć, co w rezultacie prowadzi do stopniowej, ale nieuniknionej degradacji środowiska przyrodniczego.

Biodegradowalne środki czystości

Ideą stosowania biodegradowalnych środków czystości jest ograniczenie, a nawet całkowita eliminacja negatywnego wpływu detergentów na przyrodę. Takie preparaty również zawierają mocno czyszczące związki chemiczne, które umożliwiają szybkie i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń. Różnica między nimi, a klasycznymi detergentami polega na tym, że receptura środków biodegradowalnych oparta jest na składnikach, które znacznie łatwiej podlegają całkowitej utylizacji, dzięki czemu nie mają tak niszczącego wpływu na otoczenie.

Ekologiczne środki czystości często bazują na związkach, występujących naturalnie w przyrodzie. Dzięki ich wysokiemu stężeniu działanie takich preparatów jest równie skuteczne, co zwykłych detergentów. Jednocześnie jednak, samo korzystanie ze środków biodegradowalnych jest przyjemniejsze – nie mamy tu bowiem tak intensywnie sztucznych zapachów. Decydując się na ich wybór, chronimy także zdrowie pracowników firmy sprzątającej oraz osób, które korzystają z czyszczonych w ten sposób przestrzeni.

Naturalne, bezpieczne dla zdrowia i środowiska biodegradowalne środki czystości wcale nie ustępują skutecznością detergentom syntetycznym. Jak się okazuje, ich stosowanie jest także opłacalne. Choć koszt pojedynczego opakowania preparatu może wydawać się wyższy, takie środki są bardzo mocno skoncentrowane, a zatem zużywamy ich mniej i w mniejszym tempie.

Jeśli chciałbyś wypróbować możliwości tych zdrowych i bezpiecznych dla środowiska preparatów czyszczących w swojej firmie sprzątającej, na opakowaniach szukaj oznaczeń ISO 9001 oraz ISO 14001, które świadczą o nadaniu produktom stosowanych certyfikatów. W przypadku środków czystości pochodzących z krajów nordyckich, gdzie kultura ekologicznego sprzątania jest najbardziej rozwinięta, rozglądaj się na oznaczeniem Białego Łabędzia.

Materiał partnera