Kominek z płaszczem wodnym

Dlaczego warto połączyć ogrzewanie kominkowe z panelami słonecznymi?

Budujesz nowy dom i chcesz, by był nie tylko oszczędny, ale też ekologiczny? A może przygotowujesz się do modernizacji istniejącego już budynku tak, by spełniał twoje oczekiwania pod względem komfortu i energooszczędności? W obu przypadkach warto rozważyć możliwość stworzenia instalacji grzewczej z kominkiem i kolektorami słonecznymi. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu i jego zaletom.

Kominek z płaszczem wodnym. Więcej niż ozdoba

Wysoka wydajność grzewcza nowoczesnych kominków sprawia, że nie są już one wyłącznie luksusową ozdobą wnętrza. Za pomocą urokliwego kominka możemy z powodzeniem ogrzewać pomieszczenia w całym domu, a nawet wodę użytkową. Takie możliwości oferuje właśnie kominek z płaszczem wodnym, dzięki któremu gorąca woda rozprowadzana jest po całej instalacji grzewczej. Oczywiście wykorzystanie kominka jako jedynego źródła ogrzewania domu wymaga właściwego przygotowania całej instalacji, a także poprawnego wykonania izolacji budynku. W praktyce rozwiązanie sprawdza się najlepiej w nowych domach, projektowanych jako energooszczędne.

Dodatkowym wsparciem instalacji grzewczych zasilanych kominkiem coraz częściej jest zintegrowany system rekuperacji, czyli odzyskiwania energii cieplnej ze spalin powstających podczas zasilania urządzenia grzewczego – mówi ekspert z firmy PAMA, specjalizującej się w produkcji stalowych wkładów kominkowych. Innym ciekawym pomysłem jest połączenie ogrzewania kominkowego z energią pozyskiwaną z kolektorów słonecznych.

Panele fotowoltaiczne jako wsparcie ogrzewania kominkowego

Nie ulega wątpliwości, że panele fotowoltaiczne zapewniają źródło najczystszej, a więc najbardziej ekologicznej energii. Montaż takiego systemu oznacza też oszczędności na paliwie niezbędnym do zasilania głównego urządzenia zasilającego system grzewczy, czyli w naszym przypadku kominka. Technologia fotowoltaiczna w naszej szerokości geograficznej napotyka jednak na poważne ograniczenia; przez większą część roku nasłonecznienie jest po prostu zbyt małe, by panele mogły stanowić jedyne źródło energii. Stąd potrzeba łączenia solarów z dodatkowymi źródłami ciepła. Instalacja łącząca ogrzewanie kominkowe z panelami słonecznymi okazuje się najlepszą kombinacją z kilku powodów.

Decydując się na montaż kominka z płaszczem wodnym i kolektorów słonecznych, inwestor czerpie z najważniejszych zalet obu rozwiązań. Podczas chłodnych miesięcy za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej odpowiada kominek, który jednocześnie jest piękną ozdobą. W tym miejscu trzeba zauważyć, że kominki opalane są najczęściej drewnem, ewentualnie innym biopaliwem, a więc materiałem tanim i ekologicznym, bo odnawialnym. W sezonie wiosenno-letnim, gdy spada zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku, ale wciąż niezbędne jest ogrzewanie wody, funkcję kominka przejmują panele. Dzięki nim nie ma konieczności podtrzymywania ognia w kominku, co nieuchronnie prowadzi przecież do ogrzewania powietrza w pomieszczeniu, w którym jest on zamontowany.

Podsumowując, zintegrowany system grzewczy z kominkiem wodnym i panelami słonecznymi zapewnia domownikom komfort przez cały rok, a jednocześnie jest rozwiązaniem bardzo tanim w eksploatacji i ekologicznym.

Materiał partnera