pszczelarze przy ulu

Dlaczego poliuretan to dobry materiał do budowy uli?

Pszczoły dla prawidłowego rozwoju i wydajności potrzebują optymalnych warunków. Te zapewnia przede wszystkim ul, wykonany z materiałów wysokiej jakości. Coraz bardziej popularny wśród hodowców staje się poliuretan, a dokładniej – systemy zalewowe. Do czego są stosowane?

Jedną z najważniejszych zalet systemów z poliuretanu są ich dobre właściwości termoizolacyjne. Pianka chroni pszczoły przed wysokimi i niskimi temperaturami, ale również wiatrem. Jednocześnie ule z poliuretanu nie chłoną wody. Dzięki temu w ulu nie rozwija się pleśń i drobnoustroje chorobotwórcze. Przekłada się to również na prawidłowy rozwój pszczół w sezonie wiosennym. Kolejnym atutem jest skuteczna izolacja akustyczna pianki. Rozwiązaniem alternatywnym, stosowanym już jednak w ociepleniach budynków, jest natrysk poliuretanowy.

Wiele osób zastanawia się, czy poliuretan wpływa na właściwości miodu produkowanego przez pszczoły. Okazuje się, że jego smak i jakość pozostają niezmienne. Dodatkowo pszczoły żyjące w ulach tego typu wykazują większą wydajność, co przekłada się na zyski finansowe pszczelarza. Systemy zalewowe, chociażby te oferowane przez poznańską firmę Polychem Systems są także całkowicie bezpieczne dla owadów.

Ule z poliuretanu w codziennej praktyce pszczelarza

W funkcjonowaniu pasieki niezwykle istotna jest higiena uli. Domy z pianki poliuretanowej są bardzo łatwe w skutecznym czyszczeniu. Oznacza to wysoki komfort życia i zdrowie pszczół. Warto również dodać, że ule poliuretanowe są niezwykle lekkie, można je więc bez problemu transportować. Ułatwia to codzienną pielęgnację, ale również prowadzenie pasieki wędrownej.

Doświadczeni hodowcy często łączą w jednym ulu różne elementy konstrukcyjne. Piankę można zestawić z drewnem lub styropianem. Dzięki temu pszczelarz może dokładnie dostosować budowę ula zarówno do potrzeb owadów, jak i swoich. Podsumowując, ule zbudowane z poliuretanu stanowią idealne środowisko dla pszczół. Są również rozwiązaniem wygodnym, opłacalnym i praktycznym dla pszczelarza.

Materiał partnera