Pellet

Dlaczego odpowiednia temperatura spalin jest ważna dla ekonomicznej pracy kotła na pellet?

Pellet to biopaliwo powstałe z drewna, słomy lub trocin. Jest to ekologiczny materiał grzewczy o licznych zaletach, wśród których z pewnością należy wymienić niską emisję substancji smolistych podczas spalania, a także duży komfort użytkowania. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na taki sposób ogrzewania. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w specjalny kocioł na pellet. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, które zapewnia wygodę i spore oszczędności. Aby jednak opalanie pelletem było opłacalna, warto zadbać o odpowiednią temperaturę spalin. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego odpowiednia temperatura spalin jest ważna dla ekonomicznej pracy kotła na pellet.

Zalety kotłów na pellet

Kocioł na pellet to doskonałe rozwiązanie grzewcze ze względu na bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego, a także wygodę użytkowania. Najważniejszym elementem kotła jest palnik pelletowy wyposażony w grzałkę elektryczną, która samodzielnie rozpala paliwo, dzięki czemu nie trzeba robić tego ręcznie. Po ustawieniu pożądanych parametrów i wsypaniu odpowiedniej ilości opału do zasobnika, pellet dostaje się na ruszt, gdzie ulega rozpaleniu. Dzięki pracy wentylatora nadmuchowego, podtrzymywany jest płomień, co zapewnia ciągłość palenia. Znajdujące się w piecu fotokomórki wpływają na bieżące dostarczanie pelletu, dlatego też o obsłudze można zapomnieć nawet na kilka dni. Łatwa jest także kwestia czyszczenia, bowiem po wypaleniu się całego zapasu paliwa i wygaszeniu płomienia, palnik oraz ruszt jest oczyszczany dzięki pracy wentylatora, a popiół trafia do popielnika. Jest to zatem niezwykle komfortowy sposób ogrzewania, dlatego też zyskuje coraz szersze grono zwolenników. 

Jak zapewnić ekonomię spalania?

Nowoczesne kotły na pellet to urządzenia komfortowe i bezawaryjne, które pozwalają na spore oszczędności. Ekonomiczny sposób spalania jest jednak możliwy pod warunkiem, że zostanie zachowana odpowiednia temperatura spalin. Każdy piec powinien mieć podaną informację o zakresach temperatur, w jakich może pracować. Najczęściej temperatura nie powinna być niższa niż 50 stopni Celsjusza. O to, czym skutkuje utrzymywanie niższych wartości na urządzeniu grzewczym zapytaliśmy przedstawiciela sklepu 499.pl, zajmującego się sprzedażą pieców na pellet.

Kocioł na pellet pracuje najbardziej efektywnie przy wysokich temperaturach. Z tego powodu nie należy dopuszczać do sytuacji, w której będzie on stale narażony na pracę poniżej temperatury zalecanej przez producenta. Kondensacja niedopalonego paliwa, która ma miejsce przy zbyt niskiej temperaturze wywołuje przyspieszoną korozję, a tym samym ma wpływ na skrócenie żywotności pieca, twierdzi nasz rozmówca.

Trzeba pamiętać również o tym, że praca z temperaturą powrotu poniżej zalecanej znacznie obniża efektywność spalania i wpływa na stan przewodów kominowych. Tlące się paliwo oddaje niewiele energii, a jednocześnie produkuje znacznie więcej zanieczyszczeń. Ponadto niska temperatura płomienia to także więcej niedopalonych frakcji paliwa, a tym samym negatywny wpływ na czystość paleniska i komina. 

Odpowiednia temperatura spalin ma kluczowe znaczenie dla ekonomicznej pracy kotła na pellet, dlatego też należy przestrzegać zaleceń producenta.

Materiał partnera