obrazy zawieszone na ścianach

Dlaczego lubimy zawieszać na ścianach obrazy?

Obrazy wracają do łask i ponownie coraz częściej możemy je spotkać w cudzych domach – zarówno pojedyncze, jak i w formie galerii. To jedne z najbardziej efektownych dekoracji, które nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru, podkreślają wiodący styl aranżacyjny, a zawieszone w różnych pomieszczeniach, łączą je w stylistyczną całość. O tym, dlaczego lubimy zawieszać obrazy na ścianach, jak je wybierać oraz komponować, opowiadamy w tym artykule.

Co dają nam obrazy zawieszone na ścianach?

Obrazy są tradycyjną dekoracją ściany, doskonale uzupełniającą cały wystrój. To szybki sposób na ożywienie pomieszczenia i odświeżenia jego designu. Puste, jednolite, pozbawione dekoracji ściany sprawiają, że wnętrze staje się niekompletne i zwyczajne, a pomieszczeniu zdaje się czegoś brakować. Dzięki zawieszeniu obrazu bądź kilku obrazów na ścianach możemy wnętrzu nadać indywidualnego charakteru bądź całkowicie zmienić jego dotychczasowy klimat. Ponadto obrazy na płótnie są ogromną pomocą w stylistycznym ujednoliceniu wszystkich pomieszczeń naszego domu – wystarczy kilka obrazów o podobnej tematyce lub wykonanych w takim samym stylu.

Istotny jest także wpływ umieszczonych w pomieszczeniu obrazów na jego odbiorców. Choć obrazy nie mają żadnych walorów użytkowych, mają bardzo wysokie walory estetyczne i tym samym możemy zaspokoić w sporym stopniu swoją potrzebę obcowania ze sztuką. Mają dominujący wpływ na wnętrze, w którym się znajdują, dlatego od razu skupiają na sobie wzrok osób wchodzących do pomieszczenia. To także ogromna szansa na posiadanie unikatowej, niepowtarzalnej ozdoby – możemy bez trudu nabyć obraz, jakiego nie będzie posiadał nikt inny. Obrazy na płótnie to także doskonały sposób na przywoływanie pozytywnych wspomnień – historie lub miejsca, które przedstawiają, mogą nawoływać do krajobrazów z dzieciństwa bądź miasta, które darzymy szczególnym sentymentem.

Równie często możemy spotkać inspirujące obrazy w miejscach pracy, biurach czy kancelariach. Wpływają one na efektywność i nastrój pracowników, pobudzają ich wyobraźnię oraz pozwalają im poczuć się w pracy równie dobrze, jak w domu. Obrazy pozwalają również na podkreślenie charakteru danej branży, np. wyrafinowany, intrygujący obraz zawieszony na ścianie nad biurkiem w kancelarii prawnej dodaje wnętrzu należytej powagi i oddaje jego klasę. Odpowiednio dobrany, biurowy obraz łączy w sobie funkcjonalność z profesjonalizmem, dopełnia wizerunek firmy i stanowi swego rodzaju wizytówkę. Nawet te z pozoru proste obrazy w przestrzeni biurowej odgrywają w niej istotną rolę, a ich obecność nie jest pozostawiona przypadkowi i służy wywołaniu w odbiorcach określonych emocji.

Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru oraz zawieszania obrazów?

Bogactwo stylów, wzorów i kolorów sprawia, że każdy z nas z łatwością może znaleźć obraz, który będzie odpowiadał naszym gustom. Możemy wybierać spośród motywów: krajobrazów, printów roślinnych, architektonicznych, geometrycznych, abstrakcyjnych lub sięgnąć po reprodukcje znanych dzieł sztuki. 

Najważniejsze jest, aby obraz odpowiadał naszym gustom i w skuteczny sposób podkreślał wyjątkowy charakter naszego wnętrza. Należy zwrócić uwagę także na to, z jakiego materiału wykonana jest rama i jakiego jest koloru, aby zachować spójność z dominującą kolorystyką pomieszczenia oraz jej temperaturą – dodaje nasz rozmówca ze sklepu Artistyle.pl.

Zanim zawiesimy obraz lub kilka na ścianie, musimy starannie przemyśleć oraz wyznaczyć miejsce, w którym docelowo się znajdą. Należy zastanowić się, ile miejsca możemy poświęcić na wybrane obrazy i tym kierować się wybierając ich wielkość bądź ilość. Podłużne, poziome obrazy sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach i sprawią, że będą wyglądały na szersze, natomiast wąskie, pionowe obrazy optycznie wysmuklą pomieszczenie i sprawdzą się tam, gdzie nie trzeba dodawać wnętrzu wysokości. Istotne jest także ułożenie i szerokość mebli – aby obraz bądź galeria dobrze się prezentowały, powinny być zawieszone symetrycznie z nimi. Ich środek powinien wypadać nad środkiem mebla. Obrazy zawieszamy na wysokości wzroku, czyli na wysokości od 150 do 170 cm nad poziomem podłogi.

Materiał partnera