Dlaczego lepiej montować okna w warstwie ocieplenia?

Montaż okien w warstwie ocieplenia, często nazywany też ciepłym montażem, po czasie daje nam korzyści w porównaniu do montażu standardowego. Jest to montaż dedykowany przede wszystkim do domów energooszczędnych i pasywnych, które charakteryzują doskonałe parametry izolacyjne przegród zewnętrznych, a także zastosowanie innych rozwiązań, które mają na celu zmniejszyć zużycie energii. Co warto wiedzieć o montażu okien w warstwie ocieplenia?

Rodzaje montażu okien

W nowoczesnym budownictwie wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje montażu: montaż okien bezpośrednio w otworze oraz montaż okien poza otworem w warstwie izolacji, docieplenia. Pierwsza technika polecana jest do montażu okien, na których znajduje się izolacja nieprzekraczająca 15 cm. Okno umieszczamy wówczas jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru. Jeśli mur naszego domu jest dwuwarstwowy lub trzywarstwowy, a warstwa ocieplenia z zewnątrz to więcej niż 15 cm, okna warto osadzić bezpośrednio na izolacji. Jak wygląda taki montaż od strony technicznej? Okna, które montuje się na warstwie ocieplenia, umieszcza się na tzw. konsoli. Można je porównać do rusztowania, które wystaje delikatnie poza bryłę budynku. Co nam to daje?

Mówi się, że przy takim sposobie montażu okna są przedłużeniem izolacji – mówi nam przedstawiciel firmy ABA Wiktorczyk z Czarkowa koło Pszczyny. Ten sposób montażu likwiduje mostki termiczne.

Jakie zalety ma ciepły montaż okien?

Montaż okien w warstwie ocieplenia w sposób widoczny zmniejsza koszty energii wykorzystywanej do ogrzewania, oczywiście pod warunkiem, że same okna charakteryzują odpowiednie parametry. Ważne są nie tylko parametry głównych materiałów użytych do budowy okien, ale także detale. Przykład? Ciepłe ramki dystansowe ograniczają problem mostków termicznych przy krawędzi szyby. Dzięki takim ramkom temperatura na całej szybie jest zrównoważona, co dodatkowo eliminuje niechcianą kondensację pary na obrzeżach. Montaż okien w warstwie ocieplenia chroni ściany budynku przed wilgocią i zagrzybieniem, a dodatkowo przed hałasem. Po raz kolejny podkreślmy jednak: jeśli zakupiona przez nas stolarka to nowoczesne rozwiązania wysokiej jakości.

Ciepły montaż okien to dobra inwestycja, która będzie wyraźnie opłacalna już przy pierwszym sezonie grzewczym. To mniej utraty ciepła, a więc mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie podczas chłodnych miesięcy, natomiast w sezonie letnim większy komfort wewnątrz budynku: upalne lato i temperatury powyżej 30°C to dla wielu osób pora uciążliwa. Fachowy montaż solidnych, drewnianych okien w warstwie ocieplenia jest więc rozwiązaniem korzystnym z kilku powodów.

Materiał partnera