stol-i-krzesla

Dla kuchni oraz salonu. Dobór odpowiednich stołów i krzeseł

Stoły i krzesła w kuchni oraz w salonie to meble, które pełnią bardzo ważną rolę w każdym domu czy mieszkaniu. Gromadzą domowników przy posiłkach, rodzinnych uroczystościach i spotkaniach z przyjaciółmi. Nierzadko pomagają również w pracy. Jak odpowiednio je wybrać, aby dobrze pełniły swoją rolę? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Jaki stół i krzesła wybrać?

Przed wyborem stołu i krzeseł warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, mianowicie rozmiar mebli, ich kształt oraz materiał, z którego są wykonane. Te trzy cechy wpływają bowiem na funkcjonalność oraz wygodę mebli. Rozmiar musi więc odpowiadać wielkości pomieszczenia kuchni czy salonu, styl mebli zaś aranżacji wnętrza, a materiał powinien wyróżniać się trwałością i estetyką wyglądu.

Rozmiar stołu i krzeseł

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Mevis Furniture:

Stół, aby zapewnić komfort i wygodę osobom przy nim zasiadającym, musi mierzyć 74-76 cm wysokości. Jest to rozmiar standardowy. Wielkość blatu natomiast już zależy od liczby domowników czy biesiadników, którzy w przyszłości mogą z niego korzystać. Tutaj należy pamiętać, że dla każdej osoby warto zarezerwować przestrzeń o wymiarach: długość 60 cm, szerokość 40 cm. Na środku stołu zaś dobrze jest pozostawić wolny pas o szerokości 20 cm na ewentualne potrawy oraz zastawę. Podsumowując, szerokość stołu musi wynosić przynajmniej 1 metr.

Krzesła warto kupować w komplecie 2 +1 ze stołem. Taki wybór zapewni nam odpowiednie dopasowanie ich do siebie. Zarówno pod względem rozmiaru, jak i stylu. Jeśli jednak zdecydujemy się na osobny zakup mebli, wówczas musimy zwrócić uwagę na głębokość siedzisk oraz wysokość krzeseł w odniesieniu do poziomu blatu stołu. Osoba zasiadająca przy stole powinna bowiem mieć możliwość swobodnego sięgania stopami podłogi, a blatu rękoma. Krzesło zaś musi mieścić się pod stołem.

Kształt mebli

O kształcie stołu należy decydować mając na uwadze metraż wnętrza kuchni czy salonu. Jeśli dysponujemy dużą powierzchnią, wówczas najlepiej jest wybrać tradycyjny, komfortowy prostokątny blat. Jeśli jednak nasza kuchnia albo salon nie należy do największych, warto rozważyć okrągły bądź owalny blat. Taki kształt stołu, zajmując mniej miejsca w pomieszczeniu, zapewnia komfort zarówno siedzenia przy nim, jak i poruszania się wokół niego. Ponadto brak narożników pozwala uniknąć ryzyka uderzenia się o kant stołu lub zaczepienia o niego ubraniem. Co, w małych powierzchniach z racji ograniczonej przestrzeni, nierzadko może się zdarzyć.

Krzesła dobieramy do stołu, zachowując wyżej podane proporcje. Ponadto przy małej powierzchni kuchni i salonu, warto zrezygnować z fantazyjnych kształtów oparć krzeseł. Ważne jest, aby nasze meble cieszyły oczy, jednakże zakup stołu i krzeseł to inwestycja na lata, warto więc aby przede wszystkim zapewniały nam komfort i umożliwiały ich funkcjonalne użytkowanie.

Krzesła i stoły – materiał wykonania

Jeśli zależy nam na tym, aby stół i krzesła służyły dobrze nam przez wiele lat, warto zainwestować w meble drewniane. A pośród rodzajów drewna zdecydowanie najlepiej jest wybrać lite drewno dębowe. Prócz trwałości, drewniane meble posiadają jeszcze wiele innych zalet.

Naturalny materiał zapewnia bezpieczeństwo dla naszego zdrowia i samopoczucia. Istnieją badania naukowe, które mówią o dobroczynnym wpływie drewna na nasz organizm. Drewniane krzesła i stoły, podobnie jak łóżka nie uwalniają toksyn i koją zmysły, realnie wpływając na nasze samopoczucie.

Ponadto z uwagi na niepowtarzalność ułożenia słojów, każdy mebel, nawet wykonany według tego samego wzoru, stanowi unikatowy egzemplarz. Drewno to także materiał uniwersalny. Idealnie wpisuje się on w różne style i aranżacje – może wkomponować się w tradycyjny czy rustykalny styl, jak i nowoczesny, a nawet industrialny.

Na koniec chcemy zwrócić uwagę na jeszcze jedną zaletę drewnianych mebli. Otóż dębowe krzesła i stoły, które będą odpowiednio użytkowane i pielęgnowane, mogą się pięknie starzeć, nabierając z biegiem lat dodatkowego uroku. Mogą również stać się rodzinnym skarbem i być przekazywane z pokolenia na pokolenie, stanowiąc cenną rodzinną pamiątką.

Materiał partnera