Diagnostyka chorób dermatologicznych u psów

Diagnostyka chorób dermatologicznych u psów

W przypadku zauważenia nieprawidłowości na skórze psa warto udać się do weterynarza. Choroby dermatologiczne zwykle są oznaką tego, co dzieje się w środku zwierzęcia – od chorób endokrynologicznych, przez metaboliczne, autoimmunologiczne, aż po nowotwory. Wczesna diagnostyka i leczenie może uratować życie zwierzęcia i pozwolić mu na powrót do formy. Jak diagnozuje się choroby dermatologiczne u psów? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Objawy chorób dermatologicznych u psów

Choroby skórne u psów nie mają typowych dla siebie objawów, ale jako grupa chorób już tak. Oto one:

  • wypadająca sierść,
  • matowa sierść,
  • łupież,
  • przetłuszczanie się sierści,
  • świąd w jednym miejscu lub na całym ciele,
  • rumień,
  • rany, często w miejscu świądu,
  • rozdwojone i pękające pazury,
  • nieprawidłowości skórne, takie jak strupki czy krosty.

Co należy robić w przypadku wystąpienia któregoś lub paru z tych objawów? Zapytaliśmy o to weterynarza z Kliniki Weterynaryjnej w Chorzowie: Każda nieprawidłowość skóry lub sierści u psa jest wystarczającym powodem, aby udać się do weterynarza. Zaniechanie leczenia czy próby leczenia na własną rękę kupnymi, pożyczonymi lub własnoręcznie robionymi specyfikami nie pomoże, a może psu zaszkodzić. Tylko weterynarz ma w swoim gabinecie narzędzia niezbędne do wykonania diagnostyki, a to od dobrze postawionej diagnozy zależy powodzenie leczenia. Pamiętajmy również, że wiele leków np. antybiotyków jest na receptę i tylko weterynarz może je wypisać.

Na czym polega diagnostyka chorób dermatologicznych u psów?

Wybór metody diagnostycznej chorób dermatologicznych zależy od objawów, które męczą psa. Oto kilka najpopularniejszych psich chorób skórnych.

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) męczy nie tylko ludzi, ale również czworonogi, w odpowiedzi na alergeny wziewne lub skórne. Objawy pojawiają się przy kontakcie z alergenem około 2 roku życia psa. Głównym objawem jest swędzenie skóry, a co za tym idzie, drapanie, lizanie, rany, łyse placki, stan zapalny.

Atopowe Zapalenie Skóry u psa diagnozuje się za pomocą testów alergicznych. Co może uczulać? Wszystko, ale głównie są to pyłki, trawy i roztocza. Leczenie polega na odizolowaniu od alergenu (jeśli to jest możliwe) albo na odczulaniu. Doraźnie stosuje się leki przeciw swędzeniu i leczy się zakażenie wywołane nadmiernym drapaniem.

Z kolei grzybicę diagnozuje się pod mikroskopem i na podstawie posiewu. Najczęstsze objawy, które powinny zwrócić uwagę właściciela to łysiejące placki i świąd. Leczenie polega na smarowaniu maściami i podawaniu leków doustnych.

Pasożyty również powodują świąd, w szczególności w okolicy ogona. Diagnozuje się je przez próbę bibułową, w której trakcie szuka się pcheł na skórze psa.

Materiał partnera