dach

Czym zajmuje się dekarz i jak znaleźć dobrego specjalistę

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, dlatego jego stworzenie należy powierzyć jak najlepszemu specjaliście. Budową dachów zajmuje się dekarz, a znalezienie takiego, który spełni nasze oczekiwania nie może być trudne. Radzimy czym należy kierować się przy poszukiwaniach dobrego dekarza i wyjaśniamy czym tak naprawdę zajmuje się dekarz.

O pracy dekarza

Dekarz jest fachowcem zajmującym się pokrywaniem oraz naprawianiem dachów przy pomocy różnego rodzaju materiałów dekarskich. Do jego zadań należy też zakładanie, remontowanie oraz konserwowanie urządzeń do odprowadzania wody z dachów. W swojej pracy używa różnych urządzeń, a także maszyn dekarskich, murarskich, a nawet ślusarskich. Ponadto, dekarz może montować okna dachowe, świetliki i wyłazy. Zajmuje się również poszyciem dachu.

Wśród pozostałych zajęć dekarza wymienić należy wykonywanie izolacji dachów i stropodachów, obijanie blachą elementów drewnianych, montowanie rynien i rur spustowych, ocenianie jakości materiałów do robót dekarsko-blacharskich, ustalanie rodzaju i zakresu robót dekarskich, potrzebnych narzędzi, sprzętów, maszyn i materiałów, wykonywanie przedmiarów i obmiarów,oraz wiele innych.

Jak znaleźć dobrego dekarza?

Znalezienie dobrego dekarza nie jest zbyt łatwym zadaniem i wymaga odpowiedniego przygotowania. Jedno jest pewne: wybór tego fachowca powinien być jedną z pierwszych decyzji podjętych przy rozpoczynaniu budowy. Warto przy tym pamiętać, że dekarze pracują od wiosny do jesieni – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę dekarską Mariusza Dobosza.

Aby szybko znaleźć doświadczonego i solidnego dekarza, warto wziąć pod uwagę przygotowane przez nas porady:

  • Kierujcie się referencjami – warto prosić o rekomendację zarówno rodzinę i znajomych, jak i pracowników lokalnych biur projektowych i hurtowni, którzy na co dzień mają kontakt z różnymi specjalistami,
  • Dokładnie sprawdźcie miejsca, w których poprzednim razem wykonywane były roboty – najlepiej w tym celu wejść na dach budynku, by ocenić jakość wykonanych prac,
  • Porównujcie ceny – zestawcie ze sobą wszystkie oferty usług dekarskich i wybierzcie tę, która odpowiada wam najbardziej.

Dobry dekarz powinien mieć zarejestrowaną działalność, którą poświadczą pewne dokument, w tym wpis do rejestru REGON i NIP. Powinien posiadać też certyfikat przeszkolenia w układaniu konkretnego pokrycia, jak również certyfikat przeszkolenia w układaniu konkretnego pokrycia.

Materiał partnera