Czym są sauny fińskie?

Czym są sauny fińskie?

Coraz częściej i chętniej korzystamy z saun, czy to publicznych, funkcjonujących na przykład na terenie obiektów sportowych, czy też prywatnych, przydomowych. Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszą się sauny fińskie. Sprzyjają one odpoczynkowi fizycznemu oraz psychicznemu, a także wpływają na detoksykację organizmu. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Sauna fińska jest sauną suchą. Ma postać pokoju niewielkich rozmiarów, ogrzewanego do temperatury około 100 stopni Celsjusza i w którego obrębie znajdują się zazwyczaj schodkowo ułożone, drewniane  ławy. Wilgotność powietrza jest w niej wyjątkowo niska i sięga najwyżej 10 %. Omawiany efekt uzyskuje się dzięki ogrzewaniu powietrza rozgrzanymi kamieniami, znajdującymi się  piecach. Kamieni tych nie polewa się wodą.

Charakterystyka

Suna fińska charakteryzuje się prostotą wykończenia oraz dużą ilością drewnianych elementów. Aby sauna spełniła swoje zadanie, zarezerwujmy na pobyt w niej co najmniej trzydzieści minut. Przed wejściem należy wziąć szybki prysznic, podobnie jak po kilku minutach pobytu w saunie, gdy czujemy, że wysoka temperatura zaczyna nam przeszkadzać. W ten sposób organizm będzie miał czas nieco ochłonąć i będziemy mogli ponownie wejść do jej wnętrza. Przestrzegajmy jednej, podstawowej zasady; czas odpoczynku nie może być  krótszy, niż czas spędzony w środku. Z sauny powinniśmy korzystać nago. Jeśli nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć bariery wstydu, możemy owinąć ciało cienkim ręcznikiem, jednak jej działanie jest najbardziej skuteczne, gdy ciało nie jest niczym osłonięte. Korzysta się z niej raz w tygodniu i przebywa nie dłużej niż 12 minut. Jednym z bardziej renomowanych producentów tego typu saun jest firma SF Piotr Jankowski, działająca na rodzimym rynku już od 1991 roku.

Zalety

Korzystnie z sauny fińskiej ma wiele zalet. Obniża ciśnienie krwi, pozytywnie wpływając na serce. Działa relaksująco i odstresowująco. Rozluźniania mięśnie, poprawia krążenie krwi, a także pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Co więcej, poprawia wydolność i wzmacnia odporność, hartując ciało. Oprócz ogólnej poprawy kondycji organizmu, korzystanie z sauny fińskiej działa pozytywnie w przewlekłych chorobach, takich jak bóle napięciowe, reumatoidalne zapalenie stawów, astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli czy nadciśnienie. Zalecane jest w przypadku niedrożności tętnic obwodowych, pół roku po zawale serca, anoreksji, a nawet depresji.

Materiał partnera