Czym są rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to rozwiązanie, które umożliwia skuteczną ochronę wnętrza przed nadmiarem wpadających do niego promieni słonecznych. To również sposób na ograniczenie widoczności domowych pomieszczeń dla przechodniów, czy sąsiadów — jeżeli mieszkanie znajduje się na parterze. Rolety rzymskie są niezwykle uniwersalne i pozwalają na wpasowanie ich do praktycznie każdego wystroju, co wpływa na ich popularność. Zobacz, co warto o nich wiedzieć.

Co wyróżnia rolety rzymskie?

Zapewnienie osłony przed zbyt intensywnym światłem, czy uzyskanie większego stopnia prywatności możliwe są poprzez zastosowanie kilku prostych rozwiązań. Jednymi z najpopularniejszych są:

Wykorzystanie rolet rzymskich jest dużo praktyczniejsze od tradycyjnych sposobów stosowanych przez lata. Przede wszystkim można je ustawić na dowolnie wybranej wysokości. Umożliwia to uzyskanie całkowitego zaciemnienie lub wpuszczenia tylko części światła do wnętrza. Ponadto są one także niezwykle proste w czyszczeniu. Po ich zdjęciu wystarczy dokładnie je umyć, wysuszyć i ponownie założyć. Nie wymagają więc zbyt dużego zaangażowania, ani specjalistycznej wiedzy.

Roleta rzymska — nowoczesny sposób dekoracji okna

Zastosowanie rolety rzymskiej jest idealną alternatywą dla tradycyjnych dekoracji okna. Początkowo wykorzystywano je głównie w kuchniach oraz łazienkach. Obecnie jednak pojawiają się w pokojach gościnnych, sypialniach, czy salonach. Co więcej, coraz częściej montuje się je także w budynkach biurowych.

Rolety rzymskie po zwinięciu tworzą charakterystyczną harmonijkę. Ich całkowite opuszczenie skutecznie zaciemnia wnętrze, co zdecydowanie pomaga w zasypianiu, a lekko podniesione wpuszczają delikatnie światło do wnętrza, tworząc nastrojowy klimat. Jednak bardzo dużą zaletą rolet jest między innymi możliwość ich wykonania z różnych materiałów oraz w praktycznie każdym kolorze – zauważa ekspert ze sklepu Firany Marzeń.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rolety rzymskie?

Decydując się na rolety rzymskie w oknach, przed wyborem konkretnego modelu warto zapoznać się z dokładnymi parametrami. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sam sposób montażu, rozmiar oraz tkaninę, z jakiej zostały wykonane. Montaż rolet rzymskich odbywa się na dwa sposoby. Można wykonać go za pomocą specjalnego rzepa, przyczepiając do listwy powieszonej nad oknem lub w standardowy sposób – do karnisza.

Samo rozkładanie rolet także może być zróżnicowane. Dostępne są warianty, gdzie odbywa się ono za pomocą systemu sznurkowego lub koralikowego. W przypadku zastosowania lekkich tkanin zdecydowanie lepiej sprawdza się system sznurkowy. Rolety rzymskie wykonane np. z grubej bawełny będą dużo łatwiejsze w rozkładaniu za pomocą systemu koralikowego.

Wybierając rolety rzymskie, zwróć także uwagę na dodatkowe elementy, które ułatwią korzystanie z nich. Jest to między innymi napinacz łańcuszka lub system samohamujący, który umożliwia ustawienie rolet w dowolnie wybranej pozycji, a tym samym ograniczenie ilości światła, jakie ma się dostawać do wnętrza.

Materiał partnera