kolektor i panele słoneczne

Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Choć na pierwszy rzut oka kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne mogą być do siebie podobne, to funkcje, jakie pełnią są zgoła inne. Zadaniem kolektorów słonecznych jest wykorzystywanie energii słonecznej do ogrzewania wody w instalacjach cieplnych. Natomiast panele fotowoltaiczne służą do pozyskiwania energii elektrycznej z działania promieni słonecznych.

Wykorzystanie kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych

Podstawową funkcję kolektorów słonecznych jest produkcja ciepła w budynkach, z którymi połączona jest instalacja. Działa to w taki sposób, że energia przenoszona przez promienie słoneczne dostaje się do paneli. W nich znajdują się specjalne absorbery, które zamieniają ją w energię cieplną. Dopiero w dalszej kolejności jest ona transportowana w systemie grzewczym przy pomocy wody lub innego płynu, który umożliwia przenoszenie ciepła. W ten sposób pomieszczenia są ogrzewana, a w kranach dostępna jest ciepła woda.

Zupełnie innym działaniem cechują się panele fotowoltaiczne. W ich przypadku światło słoneczne, które dociera do ogniwa, jest pochłaniane przez znajdujący się w nim krzem. To powoduje, że w ruch wprawiane są elektrony – czyli powstaje energia elektryczna. Oczywiście jest to przedstawione w dużym uproszczeniu, ponieważ cała instalacja fotowoltaiczna składa się nie tylko z paneli, lecz również odpowiednich inwerterów, okablowania, akumulatorów itd. 

W przypadku instalacji fotowoltaicznej istnieje możliwość podłączenia jej do wspólnej sieci energetycznej. Dzięki nowelizacji ustawy o OZE z 22.06.2016 możliwe stało się odsyłanie nadwyżek energii, które powstają w okresie letnim. W ten sposób, taki nadwyżkowy prąd wraca do nas zupełnie za darmo w momencie, gdy wydajność paneli fotowoltaicznych spada – głównie jest to okres jesienno-zimowy.

Montażem instalacji związanych z kolektorami słonecznymi oraz panelami fotowoltaicznymi zajmują się odpowiednie firmy, takie jak Solaris. Z ich pomocą można nie tylko zaplanować rozmieszczenie poszczególnych systemów, lecz również zakupić wszystkie niezbędne do nich elementy.

Pozostałe różnice między kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi

Oczywiście, poza zastosowaniem kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych występują również inne różnice związane z ich budową oraz funkcjonowaniem.

Warto również zwrócić uwagę na koszty. W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznych  ceny wahają się między 18-25 tys. złotych i uzależnione są w dużej mierze od zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Natomiast w przypadku kolektorów słonecznych są to koszty rzędu 10-12 tys. złotych.

Materiał partnera