Czym powinno charakteryzować się dobre drewno kominkowe?

Kominek wprowadza do domu atmosferę przytulności, pozwala też dogrzać wnętrze. To, ile ciepła uzyskamy, a także jakie będą wygoda użytkowania i trwałość kominka, zależy w dużej mierze od tego, jakie drewno kominkowe wybierzemy. Dowiedz się, które gatunki drewna najlepiej nadają się do palenia w kominku, a także czym powinno się charakteryzować dobre drewno kominkowe. 

Drewno kominkowe – które gatunki są najlepsze?

Każdy gatunek drewna pali się nieco inaczej. Wynika to m.in. z gęstości drewna, obecności i ilości żywicy, a także ze stopnia wilgotności, a wreszcie ze składu chemicznego. W przypadku drewna kominkowego najlepiej sprawdza się drewno ciężkie, gęste i zbite – duża gęstość oznacza, że w jednym polanie jest więcej materiału, który może się palić. W gatunkach lekkich, o niskiej gęstości, sporo miejsca zabierają pory powietrzne, które nie mają, co oczywiste, żadnej wartości opałowej, a ponadto mogą przyczyniać się do nierównomiernego spalania.

Do palenia w kominku nie należy wybierać też drewna drzew iglastych – podpowiada ekspert z firmy Węglo Smyk. – Ponieważ zawierają one dużo żywicy, powodują kopcenie i silnie dymią. To sprawia, że komora spalania oraz przewód kominowy szybko pokrywają się zanieczyszczeniami, które trudno usunąć. Zdecydowanie lepiej wybierać gatunki liściaste.

Istotna jest też twardość. Miękkie drewno ma niższą wartość opałową, ponieważ jego struktura wiąże się ze wspomnianą wyżej lekkością, a ta – z niską kalorycznością.

Podsumowując: dobre drewno do kominka powinno być ciężkie, twarde, gęste i pochodzić z drzew liściastych. Te warunki spełnia drewno dębowe, bukowe, klonowe, jesionowe czy pozyskane z robinii akacjowej. Lepiej unikać m.in. osik i wierzb, a także miękkiej lipy.

Jakie powinno być drewno kominkowe?

Na doborze gatunku decyzje dotyczące zakupu drewna kominkowego się nie kończą. Istotna jest także obróbka, przede wszystkim dokładne osuszenie drewna. Wysoka wilgotność sprawia, że drewno pali się nierównomiernie, a energia cieplna, zamiast dogrzewać wnętrze, jest zużywana przez ogrzewaną podczas spalania wodę. Co więcej, mokre drewno mocniej dymi i przyczynia się do skrócenia żywotności kominka. Wilgotne drewno jest też mniej odporne na długie przechowywanie i może zacząć gnić.

Istotnym aspektem przy wyborze drewna kominkowego jest wygoda transportu i przechowywania. Wspomniana firma Węglo Smyk oferuje drewno kominkowe podzielone na niewielkie szczapy odpowiednie do kominka.

Materiał partnera