pellet ekogroszek ogrzewanie

Czym ogrzewać – pelletem czy ekogroszkiem?

Poszukując odpowiedniego materiału opałowego, staramy się wybrać taki produkt, dzięki któremu prawidłowo ogrzejemy swój dom. Niemniej przy wyborze odpowiedniego paliwa nie tylko to jest ważne. Wielu z nas dużą wagę przywiązuje do kosztów, które będzie trzeba ponieść, chcąc ogrzać swoje lokum. Szczególnie popularnymi paliwami są aktualnie pellet i ekogroszek. Sprawdź, na który z ich warto postawić.

Który materiał opałowy jest idealny? Pellet czy ekogroszek?

Na sam początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest pellet, a czym ekogroszek. Pierwszy z podanych materiałów to paliwo stałe, które jest pozyskiwane z biomasy. Pellet to po prostu specjalnie wyselekcjonowane odpady drewniane, które ulegają biodegradacji. Powstaje dzięki sprasowaniu trocin – pochodzących zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych. Ekogroszek natomiast to paliwo stałe, które wytwarzane jest z węgla kamiennego bądź węgla brunatnego.

Zarówno ekogroszek, jak i pellet ma swoje wady i zalety. Warto poznać je wszystkie, chcąc wybrać idealny surowiec opałowy. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli dla jednej osoby ekogroszek okaże się korzystniejszym rozwiązaniem, to nie oznacza to wcale, że dla drugiej osoby będzie on równie dobry. I na odwrót – także pellet dla jednych jest idealnym paliwem, a dla innych zupełnie nietrafionym. Zawsze więc należy przemyśleć, jakie zalety surowców opałowych są dla nas najistotniejsze

– podpowiada przedstawiciel składu opału Piórki ze Zwierzyna.

Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, który z podanych materiałów opałowych jest lepszy – ekogroszek czy pellet. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze wymagania względem materiału opałowego, czyli jakie dokładnie korzyści chcemy przede wszystkim czerpać z zastosowanego paliwa. Dla jednych najistotniejsza jest wydajność surowców opałowych, przy czym dla drugich najważniejsza jest ich niska cena.

Ekoroszek a pellet – wady i zalety

Główną zaletą, z którą kojarzony jest ekogroszek, jest stosunkowo niski koszt zakupu tego materiału – niższy niż w przypadku pelletu. Rzeczywiście cena tony ekogroszku jest zazwyczaj o około 100 zł niższa niż cena tony pelletu, natomiast warto mieć na uwadze jedną ważną kwestię. Ekogroszek ma wysoka kaloryczność (co jest jego ogromną zaletą), natomiast zazwyczaj zużywamy go nieco więcej w porównaniu do pelletu. Finalnie więc koszt za ogrzewanie domu jest podobny w przypadku obu omawianych rozwiązań.

Dużym atutem ekogroszku jest też to, że jest on łatwo dostępny, ze względu na powszechność jego stosowania. Poza tym dobrze się pali. Trzeba jednak pamiętać, że do palenia ekogroszkiem potrzebny jest specjalny piec, przystosowany do spalania tego typu opału. Poza tym zawsze trzeba zwracać uwagę na jego jakość: jeśli będzie zbyt niska, to nasz piec może niestety ulec zniszczeniu.

Wskazuje się, że pellet jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż ekogroszek. W wyniku jego spalania dochodzi do emisji dwutlenku węgla, natomiast zostaje on wchłonięty przez rośliny. Finalnie więc zawartość CO2 w atmosferze nie jest wcale większa, jeśli spalamy pellet. Drewno jest surowcem odnawialnym, warto o tym pamiętać.

Materiał partnera