Inteligentny dom

Czym jest tzw. dom inteligentny?

Inteligentny dom to nowoczesne rozwiązanie pozwalające nie tylko na bezprzewodowe zarządzanie budynkiem, ale przede wszystkim komfortowe i bezpieczne mieszkanie. Najważniejszą zaletą wspomnianego systemu jest możliwość zdalnego kontrolowania niemalże każdego urządzenia znajdującego się w budynku – od rolet, okien, po kamery, bramę wjazdową, wentylację czy klimatyzację. Czym dokładnie jest inteligentny dom? Sprawdź poniżej.

Inteligentny dom – co to takiego?

Inteligentny dom to zespół systemów i urządzeń do automatyki domowej. Odpowiednie ich połączenie umożliwia porozumiewanie się z obiektem i wydawanie poleceń, również na odległość. Działanie to jest możliwe dzięki zastosowaniu sieci, która łączy wszystkie elementy. Kontrolę nad nimi można sprawować za pomocą smartfonu, tabletu czy innego urządzenia mobilnego, przy wykorzystaniu odpowiednio dopasowanej automatyki budynkowej.

Podstawowym elementem całości jest tzw. centralka – to ona odpowiada za sterowanie i zarządzanie całością. Do niej są podłączone wszystkie inne urządzenia oraz smartfon. Zdalne zarządzanie całością jest możliwe dzięki połączeniu z Internetem, który zapewnia nieprzerwaną łączność.

To, co najważniejsze w inteligentnym domu, to możliwość skonfigurowania poszczególnych urządzeń zgodnie z potrzebami, oczekiwaniami i trybem życia mieszkańców, godzinami ich pracy, snu, a nawet prowadzonym stylem życia.

Co może wchodzić w skład urządzeń inteligentnego domu?

Wśród podstawowych urządzeń tworzących system inteligentnego domu znajdują się:

  • kamery – umożliwiające rejestrowanie obrazu, najlepiej w jakości Full HD, zapewniającej dużą ilość detali.

Wybierając odpowiednią, warto zwrócić uwagę, by miała możliwość nagrywania po zmroku, ale też by była przystosowana do montażu na zewnątrz budynku, tj. odporna na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych – wyjaśnia ekspert z firmy BoJeRo Bogdań Jęczmień.

  • systemy alarmowe – wszelkiego rodzaju czujniki ruchu, otwarcia drzwi/okien, klamek, które zapewniają dostarczenie powiadomień o każdym, niepożądanym zdarzeniu,
  • automaty – ułatwiające otwieranie i zamykanie bram, garaży, rolet, okien i innych,
  • czujniki – systemy informujące o ulatnianiu się gazu, czasu, dymu, ale też o zbyt wysokiej temperaturze czy rozlaniu wody, co w konsekwencji pozwala szybko zareagować i uniknąć trudnych sytuacji,
  • gniazdka na pilota – zwane smart plug, umożliwiają sterowanie urządzeniami elektrycznymi w zakresie włączania i wyłączania, bez fizycznego wyjmowania wtyczki z gniazdka,
  • oświetlenie – element umożliwiający sterowanie światłem, jego natężeniem oraz barwą,
  • ogrzewanie – pozwalające kontrolować temperaturę powietrza w obiekcie o różnych porach dnia i nowy. Odpowiednio ustawione zapewnia niższą temperaturę w nocy, a nieco wyższa w ciągi dnia.

Wszystkie wspomniane elementy zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo, ale też komfort mieszkania. Ponadto pozwalają generować oszczędności poprzez możliwość wyłączenia urządzeń, z których domownicy nie korzystają podczas nieobecności w domu.

Materiał partnera