kominek z DGP

Czym jest system DGP?

Wielu właścicieli całorocznych lub letniskowych domów jednorodzinnych instaluje w nich kominek. Jeśli doda się do niego system DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza, może ogrzać nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale też inne pokoje. Ze względu na niską cenę inwestycji, rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością. Jak działa i jakie ograniczenia ma system DGP?

Co to jest system DGP i jak działa?

System DGP tworzą rury i izolowane kanały, którymi czynnik grzewczy – gorące powietrze, rozchodzi się po domu. Może się przemieszczać grawitacyjnie lub w sposób wymuszony. Jakie są główne różnice między tymi systemami DGP?

  • Długość rur w systemie grawitacyjnym może wynosić maksymalnie 4 m, ale nie wymaga prądu ani dodatkowego osprzętu.
  • Długość rur w systemie wymuszonym może wynosić nawet 10 m, ale wymaga zastosowania turbiny, zależnej od prądu.

W obu rodzajach instalacji powietrze nagrzewa się, przepływając między korpusem wkładu kominkowego a obudową kominka. Oprócz tego ogrzewa się od obok rury spalinowej. Rozgrzane unosi się do góry, do wlotu instalacji DGP, dociera do rozdzielnicy i przez anemostaty (elementy nawiewne) przedostaje się do pomieszczeń. System DGP stosuje się głównie jako dodatkowe źródło ciepła.

Osoby, które chcą zainwestować w tego rodzaju ogrzewanie, powinny je uwzględnić już na etapie projektowania domu. Dzięki temu można wybrać optymalne miejsce dla kominka i zaplanować bezkolizyjny przebieg przewodów rozprowadzających powietrze. Do poprowadzenia instalacji DGP wykorzystuje się przewody z ocynkowanej blachy albo przewody elastyczne, odporne na wysokie temperatury.

Gdzie stosować kominek z DGP?

Kominki z systemem DGP można zainstalować w każdym domu, ale nie oznacza to, że wszędzie będą tak samo opłacalne i wydajne.

  • Mały dom – żeby ogrzać wszystkie pomieszczenia w małym domu, zazwyczaj wystarczy grawitacyjny system DGP. To w takim przypadku najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, do tego niezależne od dostaw prądu.
  • Średni/duży dom – średnie lub duże domu wymagają zastosowania wymuszonej instalacji DGP. Tylko ona będzie w stanie rozprowadzić ciepłe powietrze po całym budynku.
  • Bardzo duży dom – w największych domach, raczej nie stosuje się kominka DGP. Chyba że ktoś chce z niego korzystać do ogrzania tylko niektórych pomieszczeń, położonych najbliżej siebie.

W sklepach takich jak Tanie Kominy można znaleźć różne rodzaje kominków DGP. Im większy wybór, tym łatwiej dobrać model, który nie tylko będzie dawał ciepło, ale też cieszył wzrok domowników. 

Materiał partnera