studnia

Czym jest kurzawka?

Drobnoziarnisty osad o nazwie kurzawka to piach i muł z wysokim nasyceniem wody, który osadza się w studniach. Jeśli nie podejmiesz żadnych czynności interwencyjnych, kurzawka doprowadzi do zapadnięcia się studni. Pojawiająca się na obszarach o dość silnym nawodnieniu jest niebezpieczna i wymaga natychmiastowej reakcji. Co powinieneś zrobić, gdy zorientujesz się, że zbiera się na dnie? Podpowiadamy!

Dlaczego kurzawka jest niebezpieczna?

Kurzawka najczęściej pojawia się w gospodarstwach domowych, które korzystają z własnej studni. Niestety, zjawisko to prowadzi do zablokowania przepływu wody, zanieczyszczenia, a finalnie – obniżenia poziomu lustra wody i zapadnięcia się studni. Wiele osób próbuje na własną rękę wybierać kurzawkę, ale przez jej ciągłe napływanie, zanurza się tylko coraz głębiej w stosunku do poziomu terenu.  Muł w studni jest praktycznie niemożliwy do samodzielnego usunięcia. Takie działania są też niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. Znane są przypadki wciągnięcia ludzi przez kurzawkę na skutek oddziaływania wysokiego ciśnienia wody.

Poza tym, studnie kręgowe, które zazwyczaj kopie się przy domach jednorodzinnych, mają zawór zwrotny połączony z pompą hydroforową. Piasek z kurzawki szybko się do niego dostaje, co zaburza mechanizm działania pompy. Jeśli zjawisko kurzawki występuje w bliskiej odległości od domu, istnieje też ryzyko wypłukania gruntu spod fundamentów.

Jak się pozbyć kurzawki w studni?

Choć całkowite pozbycie się kurzawki jest niemożliwe, istnieją sposoby na to, by móc bezproblemowo korzystać z ujęcia. Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze są metody stosowane przez fachowców zajmujących się wykonawstwem studni.

Nasza firma specjalizuje się w pracach związanych z budową ujęcia wód podziemnych. Jesteśmy w stanie wykonać studnie różnymi metodami. Zajmujemy się wykonaniem studni kręgowej, kopaniem studni głębinowej, a także pogłębianiem studni kręgowych, w których dno zostało zamulone kurzawką. Ponadto wykonujemy również zlecenia związane z kopaniem studni pod fundamenty basenów, a także kopaniem studni w torfach, gruntach niestabilnych, nasypowych – wymienia właściciel firmy Ogrody od A do Z.

Z kurzawką można walczyć dzięki urządzeniom filtracyjnym oczyszczającym wodę, przekopaniu się na większą głębokość lub dzięki obniżeniu poziomu wód w gruncie. Przy niewielkich złogach, wystarczające okazuje się utwardzenie dna. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie te działania należy zlecić doświadczonym fachowcom. Jest to konieczne, bo tylko specjaliści są w stanie dobrać odpowiedni zakres czynności. Samodzielne próby usunięcia kurzawki są realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia!

Materiał partnera