Systemy inteligentnego domu

Czym jest inteligentny dom i jakie są jego zalety?

Obecnie coraz częściej mówi się o inteligentnych domach. Inteligentny dom to nic innego jak zbiorcza nazwa dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Prościej mówiąc, inteligentny dom jest wyposażony w sprzęty, którymi domownicy są w stanie sterować zdalnie. Jak dokładnie działają inteligentne domy i jakie korzyści niesie takie rozwiązanie?

Jak działa inteligentny dom?

Inteligentny dom opiera się na wielu systemach i urządzeniach, które są połączone z automatyką domową. Domownicy są w stanie kontrolować wiele procesów, takich jak zapalenie światła, zmiana temperatury czy włączanie i wyłączanie zasilania w gniazdkach elektrycznych, jedynie za pomocą smartfona. Dodatkowo wiele z tych czynności można wykonywać, nawet gdy przebywa się poza domem. Systemy inteligentnego domu mogą wykorzystywać łączność radiową na niestandardowym paśmie albo też korzystać z połączenia Wi-Fi, co pozwala sterować urządzeniami bezpośrednio z poziomu komputera lub smartfona. Podstawowe urządzenia inteligentnego domu to inteligentne gniazdka, inteligentne oświetlenie, inteligentne ogrzewanie, inteligentne czujniki, kamery do monitoringu oraz systemy alarmowe.

Zalety korzystania z inteligentnego domu

Korzyści płynące z inteligentnego domu są ogromne, a ilość zalet zależy jedynie od tego, ile urządzeń znajduje się w danym budynku. Firmy, takie jak SERVICE 4U, która zajmuje się montażem systemów inteligentnego domu, mają na celu maksymalizację funkcjonalności i komfortu mieszkania. Inteligentne domy to budynki, które dają mieszkańcom pełną wygodę i swobodę korzystania z zamontowanych wewnątrz urządzeń. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której bez potrzeby wstawania z kanapy można zmienić temperaturę, przyciemnić oświetlenie czy uruchomić ulubioną muzykę.

Dodatkową zaletą inteligentnego domu jest zwiększone bezpieczeństwo. Współczesne systemy są oparte na monitoringu oraz zaawansowanych czujnikach, które są w stanie wykryć niepożądany ruch w domu, otwieranie okien lub drzwi, a także pożar, zalanie czy ulatniający się gaz. Gdy tylko czujnik wykryje coś niepokojącego, włącza alarm, wysyła informację do biura ochrony lub na straż pożarną. Może także zapalić światła lub uruchomić system przeciwpożarowy. W ten sposób nawet, gdy jest się daleko od domu, można czuwać nad jego bezpieczeństwem.

Inteligentny dom to także sposób na oszczędności, dzięki możliwości zdalnego wyłączania pozostawionych urządzeń – brak niepotrzebnie działających sprzętów, to niższe rachunki za prąd. W obniżeniu opłat pomagają również aplikacje Smart Home, które monitorują zużycie energii. Inteligentny dom oznacza więc bezpieczeństwo, oszczędność i komfort, dostosowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Materiał partnera