ceramika bolesławiecka

Czym charakteryzuje się ceramika bolesławiecka?

Rozwój bolesławieckiej ceramiki od samych jej początków, wiązał się ściśle z dostępnością dobrej jakościowo gliny. Największe pokłady tego naturalnego surowca znajdują się w okolicach rzek: Bóbr oraz Kwisy. Wydobywany z tego rejonu surowiec, dzięki zawartości krzemu i tlenków glinu, nadaje wypalanej ceramice brunatny kolor. W związku z tym, wyroby produkowane w Bolesławcu nazywane były niegdyś brązowymi naczyniami. I to – między innymi – ta unikalna cecha sprawiła, że stały się one tak popularne, rozpoznawalne i cenione w różnych zakątkach Europy i świata, a zwłaszcza w Rosji i Saksonii oraz w prowincjach pruskich. Jakimi innymi cechami charakteryzuje się bolesławiecka ceramika?

Ceramika bolesławiecka – historia zdobienia

Do XVIII wieku ceramiczne naczynia tworzone w Bolesławcu miały kulisty kształt i były pokryte poprzecznymi lub skośnymi paskami. Taką formę malowania nazywano wówczas powszechnie „żeberkowaniem”. W kolejnych latach pojawił się nowy sposób zdobienia ceramiki. Na naczynia o brązowej barwie naklejano białą nakładkę wykonaną z biskwitu. Dzięki specjalnym matrycom, na nakładkach tych wyciskano różnorodne wzory. Były to przede wszystkim motywy zwierzęce i roślinne.

W drugiej połowie XIX wieku, do produkcji zaczęto wykorzystywać białą glinkę. W tym okresie zastosowano także po raz pierwszy metodę stempelkową, a głównymi motywami dekoracyjnymi stały się kropki oraz pawie oczka i motywy secesyjne.

Oryginalny wygląd ceramiki

Obecnie, duża część produkcji ceramiki bolesławieckiej to nie tylko praktyczne naczynia, ale również artykuły typowo dekoracyjne. Dzięki ręcznej technice zdobienia, wzory na poszczególnych elementach są wykonywane z ogromną precyzją. Dzięki niej na powierzchni konkretnego produktu można tworzyć regularne wzory, które charakteryzują się ponadprzeciętną atrakcyjnością wyglądu. Wszystkie przedstawione informacje doskonale pokazują, dlaczego wysokiej klasy naczynia ceramiczne cieszą się obecnie tak dużą popularnością.

Jak mówi jeden z pracowników Żywego Muzeum Ceramiki w Bolesławcu: Ceramikę bolesławiecką charakteryzuje przede wszystkim ogromna różnorodność wzorów i kolorów, a także niepowtarzalność każdego z produktów. Ponadto, bolesławieckie wyroby wyróżniają się oryginalnym i unikalnym wzornictwem. Kolorowe zdobienia powstają przy pomocy niewielkich stempelków. Dodatkowo produkcja ceramiki odbywa się z poszanowaniem środowiska, dzięki stosowaniu ekologicznych farb, które nie są szkodliwe dla przyrody.

Ceramika bolesławiecka – wytrzymałość

Poza wspaniałym wzornictwem ceramika bolesławiecka wyróżnia się także niezwykłą wytrzymałością wynikającą ze specyfiki materiału, z jakiego jest wykonywana i procesu jego obróbki. Dzięki wypalaniu ceramicznej kamionki nie zawiera szkodliwych substancji. Może mieć więc zupełnie bezpieczny kontakt z żywnością. Charakteryzuje się niską nasiąkliwością,  wysoką odpornością na działanie czynników  chemicznych i nieprzepuszczalnością dla cieczy.

Ceramika bolesławiecka jest także bardzo funkcjonalna i wytrzymała. Jest m.in. odporna na bardzo wysokie i niskie temperatury, więc może być używana w mikrofalówkach. Zupełnie bez obaw możemy ją również myć w zmywarkach do naczyń bez obawy o zniszczenie. W zależności od naszych potrzeb i pomysłów możemy również nadać jej wiele innych zastosowań w gospodarstwie domowym.

Materiał partnera