wnętrze domu w stylu prowansalskim

Czym charakteryzują się meble w stylu prowansalskim?

Prowansja to region Francji, który słynie z ciepłego i łagodnego klimatu, jak również z określonego stylu aranżacji wnętrz, zwanego stylem prowansalskim. Czym się charakteryzuje ten styl? Pokrótce mówiąc, wnętrza w stylu prowansalskim powinny być jak najbardziej przytulne, wygodne, z nutą romantyzmu i klasyki. W taki nurt wpisują się określone meble i akcesoria. Jakiego rodzaju meble powinny nas zainteresować, jeśli zdecydujemy się na aranżację mieszkania w tym właśnie stylu? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Na czym polega styl prowansalski?

Osoby, które były choć raz w Prowansji, pamiętają zapewne charakterystyczne, kamienne domy i obłędnie pachnące uprawy lawendy typowe dla tego regionu Francji. We wnętrzach prowansalskich domów odnaleźć można sielskie nuty, jak również elementy stylu klasycznego, który nigdy nie wychodzi z mody. Jeśli chodzi o kolorystykę, to dominującymi odcieniami są tutaj: biel oraz wszelkie jasne kolory, jak beże, błękity, odcienie jasnożółtego i jasnobrązowego, jak również odcienie lawendy.

Wnętrza są więc jasne i subtelne z akcentami romantycznymi, przywodzącymi na myśl kobiecą rękę, takimi jak: koronkowe obrusy, zwiewne firanki i ażurowe narzuty na fotele czy poduszki. Jako że styl ten nie ma w sobie nic z minimalizmu, istotną rolę odgrywają w nim także ozdoby, takie jak na przykład obrazki na ścianach, wieszaki czy lampki oraz ceramika. Szczególnie mile widziane są motywy florystyczne i kojarzące się z wsią. Bardzo ważnym elementem stylu prowansalskiego jest drewno, z którego powinny być wykonane nie tylko meble, lecz także podłoga czy okna.

Meble prowansalskie czyli bez drewna ani rusz

Meble drewniane prowansalskie zwykle wykonane są z litego drewna pomalowanego na typowe dla tego stylu kolory, jak biel czy beż itp. Jeśli chodzi o rodzaj drewna, wykorzystuje się tutaj często dąb lub sosnę. W pokoju dziennym czy jadalni zaaranżowanej w stylu prowansalskim często spotyka się komody, etażerki i kredensy, jak również stoliki kawowe. Kredensy często są przeszklone lub też zdobione roślinnymi elementami itp. Niektóre z mebli w stylu prowansalskim posiadają ozdobne, nieco staroświeckie nóżki. Często w widocznych miejscach, np. za przeszkleniem kredensu, stawia się ozdobną porcelanę, która podkreśla ten uroczy, sielski styl. W kuchni czy jadalni, obok kredensów, królują natomiast stoły z litego drewna – eleganckie i obowiązkowo pomalowane na jasne kolory.

W sypialni oprócz komód kluczową rolę odgrywają rzecz jasna łóżka, których obicia powinny być wykonane z naturalnych tkanin, jak bawełna czy len. Na łóżkach natomiast nie powinno zabraknąć ozdobnych kap czy narzut oraz piętrzących się poduszek. Aby oddać ducha Prowansji, warto na ścianach położyć tapety w motywy kwiatowe i w pastelowych odcieniach.

Aby utrzymać spójny styl aranżacji przestrzeni, także biurko powinno wpasowywać się w ten klimat. Dlatego w sklepach meblowych, takich jak np. sklep z meblami Villa Point, znajdziemy ofertę biurek w stylu prowansalskim, które często łączą w sobie kolorystykę naturalnego drewna z odcieniami białego. Niektóre z nich są dość minimalistyczne, inne zaś posiadają wiele przegródek i szufladek. Ciekawym meblem jest tzw. konsola czyli rodzaj stolika stojącego przy ścianie, na którym zwyczajowo stawiano zegary czy inne elementy ozdobne. Konsolę warto postawić w przedpokoju lub pokoju dziennym, o ile pozwala na to metraż danego pomieszczenia.

Styl prowansalski doskonale sprawdzi się nie tylko wtedy, gdy chcemy wyposażyć dom na wsi czy działce, lecz także wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba dodania pomieszczeniom romantyzmu rodem z XIX wieku, a więc także w stylowych wnętrzach kafejek czy zakładów fryzjerskich itp. Będzie także idealny dla wielbicieli pastelowych kolorów i ozdobnych akcentów, jak np. koronkowe serwety i obrusy, jak również posiadaczy antycznych mebli, które z łatwością wpasują się w prowansalskie wnętrza.

Materiał partnera