oczka wodne

Czym charakteryzują się bryłki ozdobne?

Ogród to wyjątkowe miejsce, które sprzyja relaksowi nie tylko z uwagi na bezpośrednią bliskość natury, ale też z powodu przyjemnych doznań estetycznych. Piękny wygląd tej przestrzeni można nadać, harmonijnie komponując ze sobą rabaty, drzewa i krzewy, a także ścieżki, oczka wodne czy elementy małej architektury. Nieocenioną rolę odgrywają tutaj bryłki ozdobne. Czym dokładnie są i jak można je wykorzystać?

Bryłki ogrodowe nazywane też bywają monolitami. Słowo to pochodzi z języka greckiego, w którym „lithos” oznacza głaz, kamień, natomiast „monos” wyraża z jednej strony jednolitość, a z drugiej – samotność, pojedynczość. Takie też są właśnie bryły ozdobne – doskonale prezentujące się w pojedynkę i wykonane z jednego kawałka kamienia.

Trudno tu zresztą mówić stricte o „wykonaniu”, jako że praktycznie w całości są po prostu dziełem natury. Często jedynie ich podstawa zostaje nieco podcięta, aby umożliwić stabilne postawienie monolitu w wybranym miejscu. Świetnie wyglądają zarówno w tzw. ogrodach angielskich, a więc takich, w których wygląd ingeruje się dość dyskretnie – jak i na terenach drobiazgowo przemyślanych pod względem koncepcyjnym czy wręcz w minimalistycznych ogródkach zen.

Oryginalne piękno

Każda bryła ozdobna jest inna, co sprawia, że wnosi do ogrodu wyjątkowy, niepowtarzalny charakter. Ciekawą formę uzupełniają naturalnie powstające w kamieniu wzory oraz jego faktura i gra świateł na powierzchni, a także barwy – od szarobrązowego gnejsu, przez błękity i zielenie norweskiego granitu, po wyrazistą czerwień kamieni księżycowych czy odmiany Red Jasper. Wszystkie wymienione skały znaleźć można chociażby w ofercie śląskiego Centrum Kamienia STONE GARDEN.

Zastosowania

Możemy zdecydować się na bryłę w kolorze, dzięki któremu idealnie wkomponuje się ona w otoczenie, albo który przez kontrast uczyni monolit głównym akcentem aranżacji przyciągającym wzrok. Wyeksponowany wśród płaskich otoczaków, na drobniejszym grysie, trawniku czy tarasie, a także przy fontannie lub oczku wodnym, potrafi wyglądać jak pełna klasy rzeźba abstrakcyjna – znacznie bardziej nowoczesna i wysmakowana niż np. gipsowe figurki, a przy tym bardziej od nich naturalna.

W tej roli sprawdzą się zwłaszcza większe, ważące nawet kilkaset kilogramów okazy. Mniejsze, nazywane nieraz „szpilkami”, również mogą stanowić samodzielną dekorację ogrodu. Można jednak wykorzystać je też do budowy kaskad, fontann, oczek wodnych i ogrodów skalnych.

Kolejne zalety

Ozdobne bryły ogrodowe nie tylko idealnie komponują się z otaczającą je zielenią, ale też potrafią sprawić, że ogród wygląda wspaniale także zimą. Trwałości ich piękna sprzyja fakt, że są odporne na czynniki atmosferyczne i nie wymagają praktycznie żadnych uciążliwych zabiegów pielęgnacyjnych. Można je myć myjką ciśnieniową, a także pozostawić „samym sobie”, aby efektownie murszały.

 

Materiał partnera