czyszczenie elewacji

Czy zaniedbaną elewację budynku da się odnowić?

Elewacja budynku stanowi niejako jego wizytówkę. To pierwszy element, na który uwagę zwracają osoby spacerujące w pobliżu obiektu. Poza funkcją estetyczną elewacja odpowiada również za ochronę konstrukcji przed utratą ciepła. Aby w pełni cieszyć się atrakcyjnym wyglądem elewacji, należy ją regularnie czyścić. Niekiedy jednak właściciele budynków przez długi czas zapominają o tej czynności. Czy zaniedbaną elewację można uratować i odnowić?

Jak często trzeba wykonywać odnowę elewacji?

Nie da się ukryć, że realizacje nawet najlepszych projektów architektonicznych z biegiem czasu tracą na atrakcyjności. Elewacje nowoczesnych domów narażone są na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, spalin emitowanych przez przejeżdżające obok pojazdy oraz unoszące się wraz z wiatrem zabrudzenia w postaci kurzu, pyłu czy piasku. Na ściany budynków niekorzystnie działają także spadające liście i gałęzie drzew rosnących w pobliżu. Faktem jest, że osadzający się na elewacji brud oraz wilgoć nie tylko szpecą otaczający krajobraz, ale mogą doprowadzić też do zniszczenia poszczególnych elementów fasady i ścian bocznych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Inmago, zajmującej się czyszczeniem przemysłowym w województwie śląskim: Zanieczyszczenia pojawiające się na elewacji budynku stanowią poważne zagrożenie dla żywotności materiału, z którego wykonana jest zewnętrzna powierzchnia ściany. To niezaprzeczalna kwestia, z którą nie należy dyskutować. O czystość elewacji trzeba dbać regularnie, natomiast kompleksowe czyszczenie zaniedbanych ścian warto wykonać co najmniej raz na 5, a maksymalnie raz na 10 lat. Duże znaczenie ma przy tym kolor elewacji. Im jest jaśniejszy, tym powinno się robić to częściej. Zaniedbania w tym aspekcie często są przyczyną znaczących uszkodzeń w strukturze elewacji.

Etapy kompleksowej odnowy zaniedbanej elewacji

Kompleksowe czyszczenie zaniedbanej elewacji to proces wieloetapowy. Do najczęściej wykonywanych czynności należą czyszczenie oraz zabezpieczenie powierzchni ściany. Sposób mycia ścian dobierany jest na podstawie rodzaju zanieczyszczeń oraz stopnia zabrudzenia. Zdecydowanie łatwiej czyści się elewacje z samych glonów, aniżeli z utrwalonych zanieczyszczeń komunikacyjnych (smog, sadza). Przy mocniejszych zabrudzeniach niezbędne może okazać się użycie dodatkowych, specjalistycznych preparatów rozpuszczających brud. Bardzo dobrze sprawdza się w tym technika czyszczenia niskociśnieniowego stosowana przez renomowane firmy zajmujące się czyszczeniem elewacji. Metoda ta polega na myciu ścian bezpiecznymi dla powierzchni detergentami, które następnie są spłukiwane wodą znajdującą się pod niskim ciśnieniem.

Umyta elewacja jest malowana natryskowo impregnatem zabezpieczającym powierzchnię przed ponownym zabrudzeniem.  Malowanie farbami nie ma jednak sensu, ponieważ w niemal każdym przypadku profesjonalne czyszczenie jest jego doskonałą oraz o wiele tańszą alternatywą. 

Materiał partnera