Czy zadaszenie tarasu się opłaca?

Wiosna już przyszła, a dni są coraz dłuższe i cieplejsze. Z tego powodu wielu z nas będzie spędzać na dworze więcej czasu niż w ostatnich miesiącach. Jeśli chcemy wykorzystać w pełni potencjał naszego ogrodu, warto zastanowić się nad zadaszeniem swojego tarasu.

Zalety zadaszenia tarasu

Zadaszony taras to skuteczna ochrona przed upalnym słońcem, ale i trudnymi warunkami pogodowymi takimi jak śnieg czy deszcz. Zadaszenie z jednej strony pełni funkcję estetyczną, z drugiej zaś bywa naprawdę praktyczne.

Wiele osób lubi wykorzystywać taras jako łącznik domu z ogrodem, co znakomicie sprawdza się podczas imprez. Możemy wówczas rozłożyć na tarasie przekąski oraz napoje i mamy pewność, że dzięki zadaszeniu nie strąci ich wiatr. Jest to również bardzo przydatne podczas robienia grilla czy wyprawiania urodzin w ogrodzie.

Dodatkowo zyskujemy piękny punkt naszego ogrodu, który będzie skupiał uwagę gości, a nam samym zapewni wielokrotnie wytęskniony wypoczynek. Nie ma bowiem niczego lepszego od wieczornego wyciągnięcia się na kanapie stojącej na tarasie i obserwowania natury.

Więcej na temat zadaszeń tarasu przeczytasz tutaj: https://tarasola.pl/zadaszenia-tarasu/.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać?

Tutaj wiele będzie zależało od naszych preferencji, a także od klimatu. Warunki pogodowe w Polsce mogą się mocno od siebie różnić, w zależności od tego, gdzie mieszkamy. Domy w górach lub blisko morza są bardziej narażone na wiatr, dlatego też w takim wypadku lepiej będzie zdecydować się na obudowę z lepszą odpornością na jego podmuchy.

Jeśli chodzi o zabudowę, to do wyboru mamy różne modele: drewniane, PCV, aluminiowe bądź mieszane. W przypadku zabudowy drewnianej niewątpliwym atutem w przypadku niektórych domów i ogrodów będzie jej rustykalny wygląd. Wkomponowanie takiego zadaszenia do naszego ogrodu nie będzie trudne, szczególnie jeśli zdecydujemy się dodatkowo na pokrycie go bluszczem. Drewno trzeba natomiast dobrze konserwować, w innym wypadku bowiem deszcz i śnieg mogą pogorszyć jego stan.

W przypadku obudowy aluminiowej trzeba wspomnieć o tym, że jest samo aluminium jest materiałem lekkim, wytrzymałym, a także prostym w utrzymaniu. Co więcej, idealnie sprawdzi się w nowoczesnych ogrodach ze względu na swój wygląd. W dodatku mamy do wyboru naprawdę szeroką gamę kolorystyczną, dzięki czemu z pewnością znajdziemy projekt, który będzie nam odpowiadał. Jest to również dobra opcja dla wszystkich tych osób, które lubią indywidualnie ustalać, jak ma wyglądać ostateczny model – tutaj możliwości personalizacji jest wiele.

Zadaszenie tarasowe nie musi być również zbyt drogie, co pokazują modele PCV. Jest to stosunkowo tani materiał, który nie wymaga od nas zbyt wiele uwagi pod kątem konserwacji. Otrzymujemy sporo możliwości konfiguracji do własnych potrzeb, natomiast trzeba zastanowić się nad tym, jak estetycznie połączyć to zadaszenie z naszym ogrodem. Na szczęście na rynku znaleźć możemy różne projekty, dzięki czemu z pewnością znajdziemy taki, który przypadnie nam do gustu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak osłonić swój taras, koniecznie zajrzyj tutaj: https://tarasola.pl/blog/jak-oslonic-taras/.

Materiał partnera