zbiornik na deszczówkę

Czy warto mieć w ogrodzie zbiornik na deszczówkę – jaki wybrać?

Wykorzystanie wody deszczowej do pojenia zwierząt domowych i hodowlanych oraz podlewania ogrodu jest ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Do gromadzenia tzw. deszczówki świetnie nadają się odpowiednio dobrane zbiorniki. Przed podjęciem decyzji w sprawie ich zakupu należy koniecznie zwrócić uwagę na różnorodne kwestie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z treścią niniejszego artykułu.

Zbiorniki na deszczówkę – definicja i klasyfikacja

Jak sama nazwa wskazuje, zbiornikami na deszczówkę najczęściej nazywa się specjalne pojemniki służące do gromadzenia oraz przechowywania wody deszczowej. Z reguły tego typu modele wykonuje się z wysokiej jakości materiałów, takich jak choćby beton wzmocniony masami asfaltowymi oraz prętami żebrowanymi. Szczelnie zamknięte zbiorniki nie dopuszczają do wnętrza światła, zapobiegając tym samym rozwojowi glonów na powierzchni. To sprawia, że znajdująca się tam woda może być z powodzeniem magazynowana przez dłuższy czas.

Zbiorniki na deszczówkę zazwyczaj dzielą się na modele podziemne oraz naziemne. Te pierwsze umieszcza się co najmniej pół metra pod powierzchnią ziemi, przeciwdziałając tym samym zamarzaniu wody w ujemnych temperaturach. Bezpośredni nacisk gruntu na pojemnik neutralizuje się za pomocą grubej warstwy piasku. Takie modele produkuje się zazwyczaj w dwóch pojemnościach – 2000 albo 3000 l. Poszczególne produkty można ze sobą łączyć w  baterie aż do uzyskania konkretnych objętości. Nowoczesne, zaawansowane technologicznie systemy z czujnikami i filtrami świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku prania oraz spłukiwania toalet.

Z kolei naziemne zbiorniki na deszczówkę służą przede wszystkim do zbierania wody ściekającej z rynien podczas intensywniejszych opadów atmosferycznych. Zazwyczaj mają one mniejszą pojemność niż modele podziemne.

Czym kierować się przy wyborze zbiornika na wodę deszczową?

Przed zakupem pojemnika na wodę deszczową trzeba najpierw zwrócić uwagę na kilka kwestii. Kluczową rolę odgrywa wielkość danego modelu kupionego w takim sklepie, jak FAJNA CHATA. Musi być ona odpowiednio dopasowana zarówno do maksymalnych możliwości zgromadzenia wody deszczowej w zbiorniku, jak i do indywidualnego zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego. Bardzo ważna jest również trwałość konkretnego artykułu oraz jego szczelność. To zapewnia bowiem możliwość jego długoletniego użytkowania. Wielu nabywców zwraca również uwagę na kształt kupowanego produktu, kierując się przy tym głównie względami estetycznymi.

Materiał partnera