Pompa ciepła

Czy pompy ciepła działają bezobsługowo?

Tak, pompy ciepła działają bezobsługowo. Jest to jedno z najtańszych w eksploatacji sposobów na ogrzewanie instalacji wody użytkowej oraz ogrzewania pomieszczeń. Co więcej, w przeciwieństwie do wielu innych metod nie wymaga ono od użytkownika żadnych czynności. Nie trzeba też poświęcać dodatkowej przestrzeni na przechowywanie paliwa, jak ma to miejsce np. w kotłach na pellet lub ekogroszek. Co warto wiedzieć na temat pomp ciepła?

Jakie zalety mają pompy ciepła?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że pompy ciepła znacznie różnią się od pozostałych technologii ogrzewania dostępnych na rynku. Nie chodzi tutaj jednak tylko o ich bezobsługowość. Niezwykle ważnym czynnikiem jest brak jakichkolwiek ingerencji ze strony użytkownika. Jest to też technologia o wysokim stopniu bezawaryjności oraz bezpieczeństwa. Montaż pompy ciepła na Podhalu lub w innych regionach Polski o niskich temperaturach w okresie zimowym jest jednym z najlepszym rozwiązań. Co więcej, awaria pompy ciepła nie grozi wybuchem lub niekontrolowanym zapłonem.

Pod wieloma względami pompy ciepła przypominają kotły elektryczne. Jednakże są od nich znacznie tańsze w eksploatacji, ponieważ ich pobór energii jest średnio o 60% niższy. Odpowiednio przygotowany plan pompy ciepła może również zostać zsynchronizowany ze stworzeniem studni głębinowej. W ten sposób oszczędzamy nie tylko na ogrzewaniu, ale również możemy znacznie zmniejszyć koszty związane z wykorzystaniem wody.

Nie sposób również pominąć ekologicznych aspektów związanych z pompami ciepła. W trakcie swojej pracy nie emitują spalin. Sprawia to, że są przyjazne dla środowiska, promowane przez Unię Europejską i możliwe jest otrzymanie ulg lub dotacji związanych z ich zakupem i montażem. 

Montażem pomp ciepła i budową studni głębinowych zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak FHU DANIEL.

Co wziąć pod uwagę, decydując się na pompę ciepła?

Zanim zdecydujemy się na zakup pompy ciepła, trzeba wiedzieć, że istnieje ich wiele rodzajów. Podzielić je można ze względu na źródło ciepła, z którego korzystają. Największą skutecznością związane z pompami ziemnymi, które są również najkorzystniejszą formą pomp ciepła. Jednakże, do ich zamontowania niezbędne są prace ziemne. To właśnie od ich przebiegu w dużej mierze będzie zależał efekt oraz wydajność całego systemu. Warto to mieć na uwadze, ponieważ nawet najwydajniejszy model pompy ciepła straci swoje właściwości, gdy zostanie nieprawidłowo zamontowany lub uszkodzony w trakcie montażu.

Materiał partnera