Oczyszczacz powietrza

Czy oczyszczacz powietrza jest urządzeniem całorocznym?

Domowe oczyszczacze powietrza to urządzenia, które w zimie bywają wręcz niezbędnym wyposażeniem do walki ze smogiem. Pytanie jednak, czy poza sezonem jesienno-zimowym oczyszczacze są równie skuteczne? Kiedy powinniśmy z nich korzystać? Dla osób, które rozważają zakup tego typu urządzenia, są to bardzo istotne pytania, w związku z tym zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu.

Oczyszczacze powietrza w zimie

Bez wątpienia domowe oczyszczacze powietrza najchętniej są używane w sezonie jesienno-zimowym, gdy znacznie rzadziej otwieramy okna, aby przewietrzyć mieszkanie. Do tego dochodzi również coroczny problem związany ze złym stanem powietrza, wywołanym przez smog. Zanieczyszczenia z zewnątrz – w postaci pyłów zawieszonych PM 10, PM 2.5 czy nawet metali ciężkich – bardzo łatwo przedostają się do pomieszczeń, a do tego osadzają się na wszystkich powierzchniach, w tym na ciele, ubraniach czy meblach. Skutki długiego przebywania w takim otoczeniu mogą być bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka. Zły stan powietrza przyczynia się m.in. do obniżenia ogólnego samopoczucia, koncentracji, energii i odporności, a także do rozwoju infekcji i poważnych chorób (w tym nowotworów). Oczyszczacze powietrza potrafią eliminować z otoczenia wszystkie szkodliwe cząsteczki zawarte w zanieczyszczonym przez smog powietrzu. Dzięki temu urządzenia te cieszą się tak dużą popularnością w tym okresie.

Oczyszczacze powietrza w sezonie wiosenno-letnim

Choć temat smogu jest nagłaśniany w okresie zimowym, to należy podkreślić, że w innych porach roku również on występuje. Choć wiosną i latem warunki klimatyczne są korzystniejsze, to zaleca się sprawdzanie stanu powietrza na bieżąco. Filtracja powietrza ze smogu nie jest jednak jedyną funkcją oczyszczaczy powietrza.

Warto zaznaczyć, że na wiosnę oczyszczacze powietrza są wybawieniem dla osób cierpiących na alergie. Urządzenie rozprawia się z pyłkami, roztoczami i innymi alergenami, przynosząc natychmiastową ulgę alergikom. Ponadto istnieją modele urządzeń z nawilżaczem powietrza, co przynosi komfort w upalne letnie dni.

Czynniki niezależne od pory roku

Głównym zadaniem każdego oczyszczacza powietrza jest zadbanie o stan mikroklimatu w pomieszczeniu – niezależnie od pory roku.

Choć wiele osób i firm zgłasza się do nas w okresie zimowym, to każdemu naszemu Klientowi wyjaśniam, że oczyszczacze powietrza są urządzeniami, które dla uzyskania oczekiwanych efektów, powinny pozostać aktywne o każdej porze roku. Nie ma wątpliwości, że są to urządzenia całoroczne – zapewnia pracownik firmy Air Clinic, przedsiębiorstwa specjalizującego się w oczyszczaczach powietrza m.in. do domów, biur i szkół.

Oczyszczacz powietrza usuwa nie tylko smog czy alergeny, ale także inne zanieczyszczenia, które dokuczają nam na co dzień, tj. kurz, dym tytoniowy, bakterie oraz wirusy. Co więcej, zapobiega syndromowi chorego budynku (czyli typowym objawom przebywania dłuższego czasu w pomieszczeniach o złej jakości powietrza), a do tego pozytywnie wpływa na jakość snu.

Materiał partnera