Moskitiery

Czy moskitiery skutecznie chronią przed insektami?

Wiele osób stosuje różnorodne rozwiązania na uciążliwe bzyczenie owadów i ugryzienia, jakie pojawiają się w trakcie snu. Aby odpoczynek był spokojniejszy, wykorzystuje się odstraszające aerozole, siatki, a nawet rośliny. Najskuteczniejszym środkiem są jednak moskitiery wykonane na wymiar, które skutecznie ograniczają dostęp wszelakim insektom i pozwalają na pełen relaks.

Istnieje kilka podstawowych rodzajów moskitier: rolowane, na ramce, harmonijkowe, przesuwne lub otwierane. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy rozważyć następujące czynniki: powierzchnię wnęki okiennej bądź drzwiowej, lokalizację (wyzwaniem bywają balkony w bloku mieszkalnym) i przewidzianą częstotliwość otwierania okna czy drzwi. Warto wyróżnić np. instalacje rolowane – niezwykle wygodne, gdy chce się schować siatkę na okresy jesienno-zimowe (po zwinięciu „znikają” w załączonej kasecie, tak, jak np. rolety).

Polecane modele moskitier 

Wszystkie modele wykonuje się pod konkretne wymiary. Najlepiej, gdy montaż siatek odbywa się na oknie, dzięki czemu można je wygodnie otworzyć. Na balkon poleca się samodomykające się drzwi z magnesami, które łagodnie zatrzaskują się i szczelnie ograniczają dostęp insektom. W „specjalnych” warunkach dobrze sprawdzą się także moskitiery typu Zig-Zak, czyli „harmonijki” odsuwane na dowolną stronę wnęki drzwiowej. W przypadku, gdy klienci posiadają duże, przesuwne skrzydła tarasowe, warto zastanowić się nad przesuwnymi moskitierami – ramkami opartymi na dodatkowych szynach.

Jakie moskitiery pomagają w walce z owadami? 

Najlepszym rozwiązaniem na wyrzucenie insektów z mieszkania jest instalacja, która w pełni pasuje do posiadanych okien lub drzwi. Moskitiery wykonane na zamówienie są gwarancją, że pomiędzy ramą okna a ramką siatki nie znajduje się wolna przestrzeń, czyli tajemne przejście dla owadów. Muchy, biedronki i inne „robaki” są w stanie przecisnąć się przez najmniejszą z luk, a niestandardowe wymiary okien albo drzwi stanowczo w tym pomagają. Moskitiery zrobione na wymiar są za to maksymalnie dostosowane do różnej grubości ram czy szerokości profili.

Instalacje doskonale chronią przed insektami, o ile są prawidłowo zamontowane. Wymagają zastosowania odpowiednich ramek aluminiowych i szczotek, które wytrzymują próby czasu i różnorodne warunki atmosferyczne. Chociaż zakładanie moskitier wydaje się łatwym zadaniem, warto powierzyć je fachowcom – takie podejście stanowi gwarancję poprawnego montażu, ponieważ ma się pewność, że np. ramy siatki zostaną właściwie dociśnięte. Podobną usługę oferuje m.in. firma „Nasz Sukces” z Warszawy. Ramki moskitierowe można oczywiście zdejmować na zimę – montażyści są w stanie pokazać, jak to zrobić bezpiecznie dla ramy okna. Ramki zdejmuje się również dla umycia okien. Po odpowiednim instruktażu każdy jest w stanie poradzić sobie z wykonaniem takiej czynności.

Na co zwrócić uwagę, wybierając moskitiery? 

Aby moskitiery skutecznie ochroniły domowników przed jakimikolwiek owadami, warto wziąć pod uwagę materiał, z którego zrobiona jest ramka – szczególnie poleca się aluminium. Zaletą jest tutaj różnorodność kolorystyczna, możliwa dzięki łatwej obróbki metalu – klienci mogą wybierać spośród następujących barw: biały, brązowy lub anoda. Moskitierę można też pokryć dowolną okleiną drewnopodobną. Producenci proponują dwie wersje siatki: szary i czarny, ponieważ z ich doświadczenia wynika, że są one najlepszym rozwiązaniem do domów i mieszkań. Montaż powinien charakteryzować się wysoką trwałością, dzięki której będzie możliwe długotrwałe użytkowanie. Najlepsze modele są produkowane z PCV, aluminium czy stali nierdzewnej. Dobrym rozwiązaniem jest również zainwestowanie w moskitierę o antybakteryjnych właściwościach, by to, co przenoszą na sobie owady nie było większym zagrożeniem dla zdrowia „najmniejszych” z lokatorów. 

Materiał partnera