kotly kondensacyjne ogrzewanie domu

Czy montaż kondensacyjnego kotła gazowego jest opłacalny?

Jedną z kluczowych kwestii podczas budowy domu jest wybór rodzaju ogrzewania dla budynku. W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie kondensacyjnymi kotłami gazowymi, które należą do nowoczesnych i wydajnych urządzeń grzewczych. Nie da się ukryć, iż zakup tego typu kotła to dość duży wydatek, jednak okazuje się, iż w dalszej perspektywie montaż kotła kondensacyjnego może być rozwiązaniem bardzo korzystnym cenowo.

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny to bardziej wydajna wersja kotła konwencjonalnego. Urządzenie to wykorzystuje proces spalania pary wodnej, z którego pozyskuje dodatkową ilość ciepła. Jest to tzw. ciepło spalania odpowiadające za sprawność kotła na poziomie 107-109%. Odzyskanie części energii w znaczący sposób wpływa na zmniejszenie zużycia gazu.

Czynnikiem istotnym dla kosztów ogrzewania jest także moc kotła, którą można regulować w zależności od potrzeb. Zasada jest prosta: im mniejsze obciążenie kotła, tym większa jego sprawność. Dostosowując moc kotła do aktualnych warunków pogodowych, zapobiegniemy nadmiernemu ogrzewaniu budynku w ciepłe dni i niedogrzaniu w dni chłodne, a przy okazji oszczędzimy na ogrzewaniu c.w.u.

Koszty inwestycji w kocioł kondensacyjny

Kotły kondensacyjne są droższe niż kotły tradycyjne. Kocioł konwencjonalny o mocy około 20 kW kosztuje średnio 3-5,5 tysiąca złotych, natomiast cena kotła kondensacyjnego to około 5-10 tysięcy złotych. To, ile zapłacimy za kocioł kondensacyjny, zależy od jego rodzaju (jednofunkcyjny/dwufunkcyjny, wiszący/stojący). Jak widać, kotły wykorzystujące zjawisko kondensacji mogą być nawet 3-krotnie droższe.

Montaż kotła gazowego, a więc powieszenie i podłączenie urządzenia kosztuje około 600-1000 zł. Zazwyczaj serwisanci potrzebują na wykonanie tych czynności 1-2 dni roboczych. Jeśli w grę wchodzi także wymiana instalacji c.o., nie sposób jednoznacznie określić, z jakimi kosztami będzie się ona wiązać, ponieważ wszystko zależy od tego, które komponenty będą zmieniane. W takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą, który oszacuje możliwe wydatki. Czy coś jeszcze należy wziąć pod uwagę?

W przypadku kotła kondensacyjnego warto pamiętać o jeszcze jednym elemencie, który trzeba zmodernizować. Mowa o kominie, do którego trzeba dokupić wkład kominowy. Odpowiada on za odprowadzanie produktów spalania i chroni komin przed niekorzystnym wpływem kondensatu

— wyjaśnia pracownik firmy Merkury, która zajmuje się montażem urządzeń gazowych.

Ile można zaoszczędzić, ogrzewając dom za pomocą kotła kondensacyjnego?

Szacuje się, iż ogrzewając dom kotłem kondensacyjnym, zapłacimy około 800 zł mniej w porównaniu do ogrzewania budynku kotłem tradycyjnym. Biorąc pod uwagę różnicę cen obydwu urządzeń, koszty zakupu zwrócą się po około 3 latach. Nie jest to zbyt długi okres, mając na uwadze dalszą eksploatację kotła i coroczne oszczędności. 

Materiał partnera