łazienka

Czy meble drewniane nadają się do łazienki?

Podczas wykańczania swojego domu lub mieszkania wiele osób oprócz zapewnienia w poszczególnych wnętrzach jak najlepszej i największej funkcjonalności, stara się, żeby zadbać w nich także o odpowiednią estetykę. Najwięcej problemów ma się przy tym we wnętrzach, w których na co dzień panują trudne warunki, czyli m.in. jest wysoka wilgotność powietrza oraz częste zmiany temperatur. Do takich wnętrz należą przede wszystkim łazienki i toalety. Czy można w nich bez przeszkód zastosować meble lub zabudowy drewniane? Tego dowiesz się z artykułu.

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na zastosowanie drewnianych mebli i dodatków w łazience?

Drewno w łazienkach i w ubikacjach jest chętnie stosowane przede wszystkim po to, żeby trochę rozbić jednak zazwyczaj surowy sposób aranżacji tego typu miejsc. Głównymi umieszczonymi w nich elementami są bowiem przede wszystkim płytki ceramiczne oraz metalowa i szklana armatura łazienkowa, kabina prysznicowa lub wanna. Najczęściej wokół nich, przede wszystkim w niewielkich łazienkach, znajdują się białe ściany. Taki sposób wykończenia daje po prostu możliwość zachowania w łazience odpowiedniej czystości  jednocześnie też pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni. Nie daje jednak przy tym pasującej wszystkim osobom estetyki wykończenia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Warsztat pomysłów, która zajmuje się wykańczaniem wnętrz oraz przede wszystkim w wykonywaniu mebli na wymiar: Umieszczenie w wykończonej ceramika łazience drewnianych mebli, drewnianego blatu lub innego typu drewnianych dodatków pozwala przede wszystkim znacznie ożywić całe wnętrze i stworzyć w nim nieco lepszą atmosferę.  Kolor drewna doskonale bowiem przełamie monotonność innych elementów wykończenia.

Czy drewno może nadawać się do zastosowania w łazience?

Oczywiście jak najbardziej. Drewno jest bowiem jednym z najtrwalszych materiałów wykończeniowych. Jeżeli zostanie jeszcze dodatkowo zaimpregnowane na pewno będzie mogło wytrzymać panujące w łazience i w ubikacji trudne warunki użytkowania. Żeby mieć pewność, że stosowane drewno na pewno będzie  w pełni bezpieczne, warto jest je zastosować jedynie w miejscach, w których będzie narażone jedynie na niewielki, krótkotrwały kontakt z wodą lub tylko na nieco podwyższoną wilgotność powietrza. Niektóre gatunki drewna nie tylko są bardzo odporne na podwyższoną wilgotność powietrza, ale także mogą ją przyjmować, a następnie oddawać na zewnątrz, stwarzając tym samym bardzo przyjemny klimat w pomieszczeniu. Żeby to jednak było możliwe, w łazience musi być zapewniona odpowiednia wentylacja.

Jakie drewno może być bez przeszkód zastosowane w łazience?

Najlepiej do tworzenia mebli łazienkowych sprawdzają się gatunki drzew liściastych oraz gatunki egzotyczne. Producenci mebli łazienkowych na wymiar, najczęściej w tym celu wykorzystują odpowiednio wcześniej zabezpieczone drewno bukowe, drewno z klonu kanadyjskiego, drewno z brzozy, z orzecha włoskiego, z czereśni, wiązu, teczyny oraz z olchy. Wszystkie te gatunki drewna są po prostu z natury odporne na podwyższoną wilgotność i bez problemu, np. po dodatkowym zaolejowaniu, można je wykorzystać przy tworzeniu nie tylko mebli łazienkowych, ale także innych elementów wykończenia.

W jaki sposób należy dbać o drewno w łazience?

Większość stosowanych w łazienkach i w innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza mebli i innych elementów wykończenia jest wykonanych z odpowiednich gatunków drewna olejowanego. Olej po prostu jeszcze bardziej zabezpiecza materiał przed negatywnymi skutkami kontaktu z wodą. Czyszczenie i dbanie o ich dobry stan jest bardzo proste i polega jedynie na dokładnym czyszczeniu materiału oraz raz na jakiś czas na jego olejowaniu. Olej skutecznie będzie zabezpieczał drewno przed nasiąkaniem wodą i dzięki temu zwiększy trwałość stosowanego drewna i będzie przeciwdziałał powstawaniu na nim jakichś przebarwień.

Materiał partnera