lampy-solarne

Czy instalacja lamp solarnych w ogrodzie jest opłacalna?

Lampy solarne wykorzystują odnawialne źródła energii, a zatem są ekonomiczne i ekologiczne. Ponadto są niezwykle wygodne w użyciu i montażu – nie posiadają kabli, a ich instalacja opiera się jedynie na wbiciu w ziemię grotu mocującego, zawieszeniu na drzewie czy też po prostu postawieniu w dowolnym miejscu. Na czym dokładnie opiera się ich działanie i czym się charakteryzują? Zachęcamy do przeczytania.

Charakterystyka lamp solarnych

Lampy solarne, ze względu na zasilanie energią słoneczną to niezwykle oszczędne rozwiązanie – ponosimy jedynie koszt zakupu lamp, sama ich eksploatacja jest całkowicie bezpłatna. Z tego samego powodu są także bardzo łatwe w montażu, gdyż nie posiadają kabli i nie wymagają podłączenia do prądu. Dzięki temu możemy dowolnie i bezproblemowo zmieniać ich miejsce. Obecnie mamy ogromne możliwości wyboru lamp – lampy solarne dostępne są niemal we wszystkich rozmiarach, rodzajach, stylach, kształtach i kolorach, dlatego bez trudu możemy je odpowiednio zaaranżować w naszym ogródku. Do wyboru mamy między innymi lampy stołowe, wiszące, kinkiety, słupki, reflektory, łańcuchy czy latarnie.

Sposób działania

Lampy solarne pobierają w ciągu dnia energię słoneczną, która na drodze procesu fotowoltaicznego przekształcana jest w energię elektryczną magazynowaną w akumulatorach i wykorzystywaną do oświetlania otoczenia po zmroku – informuje nasz rozmówca z firmy Aurora Garden.

W lampach solarnych stosowane są diody LED, dzięki czemu charakterystyczne jest dla nich delikatne światło o chłodnej barwie. Lampy solarne dostępne są w wielu różnych wariantach, dlatego należy zwrócić uwagę, aby wybrać takie, które wykonane będą z materiałów odpornych na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, co przełoży się na ich trwałość. Zamiast kupować plastikowe, zdecydujmy się na te ze stali szlachetnej. Ich wytrzymałość jest zróżnicowana – są w stanie świecić od około 5 do 20 godzin, natomiast żywotność szacowana jest w przybliżeniu na 20 lat.

Lampy solarne w ogrodzie

Decydując się na zakup lamp solarnych do ogrodu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jednym z nich jest ich ustawienie – ważne, aby umieścić je w nasłonecznionym miejscu, dzięki czemu wykorzystamy ich możliwości do maksimum. Pamiętajmy również o zachowaniu odpowiedniego odstępu między lampami, aby nie zakłócały swojej pracy. Zwróćmy uwagę na ich czystość – zabrudzenia mogą przyczynić się do zmniejszenia efektywności lamp. Jak możemy zaaranżować ogród za pomocą lamp solarnych? Ich wykorzystanie zależy wyłącznie od naszych potrzeb i wyobraźni. Doskonale sprawdzą się jako oświetlenie ścieżek w celu zwiększenia ich widoczności. Możemy także wyeksponować dzięki nim rabaty lub ozdobić oczko wodne. Przy odrobinie kreatywności jesteśmy w stanie stworzyć bardzo efektowne i estetyczne aranżacje stanowiące główną ozdobę ogrodu. Lampy solarne będą idealne także do oświetlenia trudno dostępnych miejsc, gdzie nie ma możliwości montażu tradycyjnej instalacji oświetleniowej.