Produkcja energii - fotowoltaika

Czy fotowoltaika to przyszłość odnawialnych źródeł energii?

Obecnie na świecie istnieje wiele metod umożliwiających wytwarzanie energii. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się węgiel, ropę czy gaz ziemny. Niestety – surowce te mają negatywny wpływ na środowisko. Postępujące zmiany klimatyczne w pewien sposób zmusiły ludzi do poszukiwania nowych rozwiązań. Jednym z nich są odnawialne źródła energii, które cieszą się coraz większą popularnością – nie tylko w Polsce. Ciekawym rozwiązaniem jest fotowoltaika.

Produkcja energii – najważniejsze informacje

Produkcja energii w Polsce w głównej mierze odbywa się przy wykorzystaniu węgla. Surowiec ten jest ważnym elementem gospodarki. Niestety, jest on spalany w ogromnych ilościach, co prowadzi do wyrządzenia ogromnych szkód w środowisku naturalnym.

Warto zaznaczyć, że nie tylko sam proces spalania jest szkodliwy, ale też wydobycie węgla jest inwazyjne – wyjaśnia ekspert z firmy Free Energy Technology Sp. z o.o.

Kolejnym problemem związanym z wykorzystywaniem konwencjonalnych źródeł energii jest ogromny smog. Duża chmura zanieczyszczeń pojawia się już nie tylko nad dużymi miastami, ale też małymi miejscowościami i wsiami. Wielu uważa, że do jej powstania przyczyniają się jedynie samochody. Nic bardziej mylnego – węgiel, jak i drewno również mają na nią wpływ.

Odnawialne źródła energii – czy fotowoltaika jest przyszłością?

Światowa gospodarka energetyczna coraz chętniej wykorzystuje odnawialne źródła energii. Zaliczyć do nich można elektrownie słoneczne, wodne i wiatrowe. Ogromną nadzieją są te pierwsze. Wynika to z faktu, iż słońce jest niewyczerpanym akumulatorem energii, którą można przetworzyć na prąd. Technologia ta jest nazywana fotowoltaiką.

Instalacje fotowoltaiczne za pomocą paneli zamieniają energię promieni słonecznych na energię elektryczną. Można powiedzieć nawet, że są to minielektrownie. Warto zaznaczyć, że cieszą się one coraz większą popularnością nie tylko wśród dużych firm, ale też prywatnych gospodarstw domowych.

Wielu zastanawia się, czy inwestycja w fotowoltaiką jest opłacalna. Warto zauważyć, że technologia ta nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko naturalne, ale też na sytuację ekonomiczną osób, które się na nią zdecydowały. Użytkownicy paneli zauważają duże różnice w miesięcznych wydatkach, ale też możliwość niemal całkowitego uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców.

Co więcej – w przypadku wyprodukowania większej ilości prądu, właściciel może zostać prosumentem i magazynować swoją zieloną energię w zakładzie energetycznym. Oczywiście – na pierwszy rzut oka koszt wykonania tego typu instalacji jest spory, jednak zyski w tym obszarze należy rozpatrywać długoterminowo. Dodatkowo ci, którzy zdecydują się na jej wykonanie, mogą liczyć na wsparcie w postaci dofinansowania.

Materiał partnera