Firany

Czy firany są nadal modne?

Firany od zawsze stanowiły podstawowy sposób aranżacji okien. Obecnie na rynku coraz większą popularność zyskują rozwiązania alternatywne, na przykład rolety. Czy jednak oznacza to, że firany wyszły już z mody i są skazane na zapomnienie? Jakie możliwości aranżacyjne stwarzają osłony okienne tego typu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w kolejnych akapitach. Zapraszamy do lektury!

Firany jako efektowna dekoracja

W dawnych epokach firany miały służyć głównie jako zabezpieczenie przed owadami, obecnie zaś coraz większą wagę przywiązuje się do ich funkcji dekoracyjnej. Dzięki rozwojowi tkanin na rynku można znaleźć mnóstwo rozwiązań, które są nie tylko praktyczne, ale mają także duże walory estetyczne. A jakie rozwiązania są obecnie w modzie?

Firany w nowoczesnej odsłonie

Firany w nowoczesnej odsłonie znacznie różnią się od rozwiązań, jakie wielu pamięta z czasów swojego dzieciństwa. Obecnie raczej nie sięga się po firany suto marszczone, wyposażone w bogate aplikacje. Prym wiodą tkaniny lekkie i przewiewne, charakteryzujące się stonowanym i naturalnym wyglądem.

Pracownik firmy LaurAles, specjalizującej się w aranżacji i dekoracji okien, dodaje: W ostatnich latach rezygnuje się z krótkich firan na rzecz długich, często sięgające do samej ziemi. Odpowiednio dobrane rozwiązanie umożliwia przesłonięcie przeszkleń o dużej powierzchni, typowych dla mieszkań i domów w stylu nowoczesnym.

Ważną rolę odgrywają także kolorystyka i motywy firan. Dużą popularnością cieszy się biel, która, poza swoimi walorami estetycznymi, dodaje lekkości wnętrzom i pozwala na ich optyczne powiększenie. Modne są także różne odcienie błękitu i koloru żółtego. Wielu decyduje się na jednolite firany lub na tkaniny z subtelnymi wzorami.

Rozwiązania do różnych aranżacji

Dużą zaletą współczesnych firan jest to, że pasują one prawie do każdego stylu aranżacyjnego. Rezygnuje się z nich jedynie w przypadku wnętrz loftowych i industrialnych. Firany ciekawie komponują się ze stylowymi oknami. Zestawiając je z odpowiednio dobranymi zasłonami, można osiągnąć niebanalny efekt wizualny.

Decydując się na firany, masz do wyboru znacznie szerszą gamę rozwiązań niż w przypadku rolet. Bez problemu znajdziesz osłonę najlepiej dostosowaną do konkretnego okna i trafiającą w Twój gust. Warto też podkreślić, że współczesne firany szyte są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są wytrzymałe i zachowują swój pierwotny wygląd przez długi czas.

Wszystkie wymienione właściwości firan pozwalają przypuszczać, że nadal będą cieszyć się popularnością, bez względu na zmieniające się trendy.

Firany na wymiar

Wiele sklepów oferuje firany na wymiar, które można dostosować do każdego rodzaju okna, także do okien o nietypowych kształtach. Wybór osłony poprzedzony jest konsultacją w domu klienta, podczas której pracownicy przeprowadzają dokładne pomiary. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości można liczyć na fachowe doradztwo.

Materiał partnera