Panele fotowoltaiczne - odnawialne źródło energii

Czy dzięki panelom fotowoltaicznym można zmniejszyć rachunki za prąd?

Nawet kilkadziesiąt procent oszczędności na rachunkach za prąd? Do tego w pełni niezależne i ekologiczne źródło energii? Tak! To dlatego panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Choć koszt ich zakupu oraz montażu wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, inwestycja zwraca się po kilku latach. Co więcej, przez cały czas ich użytkowania możemy liczyć na zmniejszone rachunki za prąd.

Darmowa energia ze słońca

Ceny energii elektrycznej wciąż idą w górę. Niestety nie możemy się bez niej obyć – na prąd działają przecież wszystkie urządzenia elektroniczne w domu. Sprzęt AGD, RTV, komputery, oświetlenie, bojlery na ciepłą wodę… W niektórych przypadkach również ogrzewanie jest zasilane prądem, co generuje zwiększone koszty w okresie grzewczym. Choć oszczędzanie energii jest wskazane, nie da się z niej zrezygnować całkowicie. Można jednak obniżyć rachunki i to nawet o kilkadziesiąt procent! Jak? Wystarczy skorzystać z całkowicie darmowej energii, którą oferuje nam światło słoneczne.

Jak, w skrócie, działają panele fotowoltaiczne? Każdy z nich składa się z krzemowych ogniw. Promienie słoneczne, które padają na panele, przekształcane są w energię elektryczną. Energia może być wykorzystana do bieżących potrzeb, kumulowana lub odsprzedawana do sieci energetycznej. Dzięki temu, że energia słoneczna jest całkowicie darmowa, a odpowiednia liczba paneli może całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na energię, gospodarstwo domowe, które korzysta z paneli słonecznych, może całkowicie uniezależnić się od dostawców energii.

Ile to kosztuje?

Zapewne najważniejsze pytanie, które nasuwa się na myśl to: ile to kosztuje? Zakup i montaż paneli słonecznych to niemała inwestycja. Jednak biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny energii, jest niezwykle opłacalna. Zwłaszcza że możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która wynosi 17%.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszty, ponieważ wiele zależy od zapotrzebowania na energię, a tym samym liczby paneli. Dla przeciętnego domu jednorodzinnego moc instalacji to około 5kW, a tym samym około 16 paneli. Zakup paneli, elementów dodatkowych oraz koszt instalacji zamknie się wówczas w 25 tys. złotych. Dzięki dofinansowaniu cenę można obniżyć do 17 tys. złotych. To nadal dużo – jednak patrząc na aktualne ceny prądu, instalacja zwróci się po około 5 latach. A po tym okresie prąd będzie niemal darmowy. Jedyne koszty, jakie ponoszą właściciele paneli fotowoltaicznych to kilka-kilkanaście złotych opłat dystrybucyjnych. Z rachunków rocznych w wysokości kilku tysięcy można zejść do zaledwie kilkudziesięciu złotych!

W celu określenia, na jakie oszczędności możemy liczyć, warto skonsultować się ze specjalistami oferującymi usługi fotowoltaiczne – na przykład firmą Bau Technik. Eksperci podpowiedzą, który rodzaj instalacji będzie najbardziej odpowiedni oraz w jaki sposób starać się o dofinansowanie na korzystnych warunkach.

Odnawialne źródło energii

Panele fotowoltaiczne potrafią w 100% zaspokoić potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego. Mogą być w użytku nawet do 25 lat – a więc po zwróceniu początkowych kosztów inwestycji przynoszą jedynie oszczędności. Co więcej, nadwyżki energii można kumulować lub odsprzedawać do sieci energetycznej. Drugie rozwiązanie jest bardziej opłacalne – zwłaszcza że w ciągu roku można odebrać bezpłatnie do 80% przekazanej nadwyżki. Dostawca energii jest w tym przypadku „akumulatorem”, co zmniejsza koszty oraz niweluje konieczność zakupu własnych akumulatorów do magazynowania energii.

Jednocześnie panele przetwarzają promienie słoneczne nawet podczas pochmurnych dni. Co prawda zmniejsza się wówczas ich wydajność, jednak nadal pracują, zapewniając potrzebną energię. Dlatego mogą być użytkowane przez cały rok – a tym samym mogą zmniejszać rachunki za prąd także w okresie grzewczym, kiedy zapotrzebowanie na energię jest znacznie zwiększone.

Materiał partnera