dom z drewna

Czy drewno to dobry materiał do budowy domu?

Domy drewniane cieszą się coraz większym powodzeniem, także w naszym kraju. Konstrukcje szkieletowe bazujące na drewnie są chętnie wykorzystywane zarówno przy wznoszeniu klasycznych obiektów mieszkalnych, jak i domków letniskowych. Jakie są główne walory drewna i dlaczego stanowi ono tak dobry budulec? Zapraszamy do lektury.

Drewno, czyli natura

Drewno to materiał nawiązujący do natury – w pełni ekologiczny, z którego korzysta się od zarania dziejów. Ogromnym atutem drewna jako budulca jest jego pełna odtwarzalność oraz spora podatność na obróbkę. W rezultacie, procesy przetwarzania drewna w gotowe produkty w niewielkim stopniu zagrażają środowisku naturalnemu, a budowa, przebudowa czy remont domu nie nastręczają większych problemów. Właściwości oddychające drewna, niemożliwe do uzyskania w pozostałych technologiach budowlanych, przyczyniają się do stworzenia niepowtarzalnego mikroklimatu wnętrz. W środku domu drewnianego panuje przyjemny zapach i znacznie lepiej się tam oddycha. Wpływa to oczywiście na zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich domowników, szczególnie tych z problemami alergicznymi.

Właściwości izolacyjne drewna

Domy bazujące na konstrukcji drewnianej posiadają znakomite parametry izolacyjne. Co to oznacza? Według uśrednionych szacunków, współczynnik przewodzenia ciepła materiału drewnianego jest aż 15 razy niższy od betonu oraz 50 razy niższy od stali. Domowe wnętrza bardzo łatwo ogrzać do temperatury pokojowej (nawet w ciągu dwóch godzin), co wpływa na komfort termiczny pomieszczeń. Widać to wyraźnie po kosztach ogrzewania, które w przypadku domów z drewna są nieco niższe. Z dobrą izolacyjnością wiąże się też możliwość zastosowania cieńszych ścian, co przekłada się korzystnie na metraż pomieszczeń. W kwestii izolacyjności domów, warto też zwrócić uwagę na izolację akustyczną. Dobre właściwości dźwiękochłonne sprawiają, że wewnątrz domów z drewna panuje pożądana cisza i spokój.

Materiał drewniany a proces budowy

Zastosowanie drewna umożliwia maksymalne uproszczenie prac budowlanych. Konstrukcje szkieletowe nie wymagają stawiania rozbudowanych fundamentów. Można je wznosić niezależnie od warunków pogodowych czy pory roku. Czas budowy to średnio trzy miesiące, choć każdy przypadek rządzi się swoimi prawami. Sprawność prowadzenia prac zależy przede wszystkim od wykorzystanego budulca (najlepiej zainwestować w powtarzalne elementy prefabrykowane) oraz od doświadczenia osób realizujących inwestycję. Z tego względu warto zaufać fachowcom, którzy mają na koncie wiele zrealizowanych projektów. Doskonały przykład stanowi koszalińska firma ITS, ekspert we wznoszeniu gotowych domów z drewna.

Materiał partnera