Nawóz naturalny

Co zaliczamy do nawozów naturalnych?

Stosowanie nawozów jest niezbędne nie tylko do utrzymania naturalnej żyzności gleby, lecz także do zapewnienia odpowiedniego odżywienia roślin. Dostarczają wiele cennych składników mineralnych i mikroorganizmów, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju roślin. Ze względu na sposób pozyskania, nawozy dzielą się na naturalne i sztuczne. W artykule opisujemy pierwsze z nich oraz wymieniamy wszystkie ich rodzaje.

Rodzaje nawozów naturalnych  

Źródłem nawozów naturalnych są organiczne materiały zwierzęce lub roślinne. Pierwszym i jednocześnie jednym z najpopularniejszych z nich jest kompost. Pozyskiwany jest z odpadów roślinnych, a powstaje na skutek rozkładu resztek roślinnych. Jest to nawóz, który wzbogaca glebę w próchnicę i jednocześnie stanowi bogate źródło materii organicznej. Idealnie sprawdzi się w przypadku upraw ekologicznych, działkowych, a nawet w przydomowych ogrodach.

Równie popularnym nawozem naturalnym jest obornik, składający się z odchodów zwierzęcych i ściółki. Ze względu na sposób pozyskiwania, wyróżnia się m.in. na obornik bydlęcy, trzody chlewnej i mieszany. Jest źródłem substancji organicznych przyczyniających się do rozwoju próchnicy w glebie, którą ponadto odkwaszają. Obornik bogaty jest także w składniki pokarmowe, takie jak fosfor, azot, magnez i wiele innych.

Często stosowanym nawozem naturalnym jest także gnojówka roślinna, która wspomaga wzrost roślin. Ponadto w ogrodach i gospodarstwach stosowane są specjalne wywary z roślin, zawierające związki mineralne i witaminy. Popularnością cieszą się także poplony, które nawożą glebę i poprawiają jej strukturę.

Zalety nawozów naturalnych

Największą zaletą stosowania nawozów naturalnych jest niewątpliwie poprawa kondycji roślin. Dzięki dostarczaniu dużej ilości niezbędnych mikroskładników, poprawiają one także strukturę gleby i tym samym wzbogacają jej mikroflorę. Ponadto ich wykorzystywanie nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska, gwarantując jednocześnie całkowite bezpieczeństwo stosowania. Warto podkreślić, że nawozy naturalne można kupić w profesjonalnych sklepach rolniczo-ogrodniczych – takich, jak Graminas. Ich cena nie jest wygórowana, więc jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie chcą lub nie mogą wytwarzać ich samodzielnie. Nawozy naturalne stanowią świetną alternatywę dla nawozów sztucznych, zwłaszcza teraz – kiedy rolnictwo ekologiczne cieszy się wyjątkowo dużą popularnością.

Materiał partnera