Armatura sanitarna

Co zaliczamy do armatury sanitarnej?

Pod nazwą armatury sanitarnej kryją się te wszystkie pomocne przedmioty i urządzenia, które w pełni umożliwiają korzystanie z instalacji wodnej. To właśnie dzięki armaturze sanitarnej korzystanie z łazienki staje się możliwe. Niejednokrotnie są one też jej największą, nadającą styl ozdobą. Co zalicza się do armatury sanitarnej? Jakie elementy można tutaj wyliczyć? Jakie są poszczególne jej rodzaje?

Baterie jako najważniejsze elementy armatury sanitarnej

Najważniejszymi i najbardziej widocznymi elementami armatury sanitarnej są baterie. W ich skład wchodzą wylewki, głowice, perlatory i dopasowane uszczelki. Baterie stosuje się po to, aby dopływ wody do wszystkich urządzeń sanitarnych przebiegał według potrzeb użytkowników. Są niezastąpione przy wannach, umywalkach, bidetach i natryskach.

Jak podzielić armaturę ze względu na sposób montażu?

Jeżeli postarać się o podział armatury sanitarnej przez wzgląd na sposób montażu, to można wyróżnić baterie ścienne i pionowe. Wszystkie te rodzaje armatury są dostępne hurtowniach, takich jak Bartexpol. Jeżeli rury z wodą znajdują się na poziomie lub wyżej urządzeń sanitarnych, najlepiej sprawdzą baterie ścienne. Istnieje rozgraniczenie na natynkowe lub podtynkowe.

Natomiast baterie pionowe instalowane są na blatach umywalek, wanien lub wychodzą prosto z podłogi. Takie rozwiązanie przyjmuje się wtedy, gdy rury z wodą przebiegają nisko. Tak się składa, że często jest to bardzo efektowny widok, nadający nowego charakteru łazience. Dlatego też takie rozwiązania są coraz popularniejsze. Niestety czasem stojące instalacje mogą ulegać rozchwianiu, dlatego warto wybierać materiały doskonałej jakości.

Rodzaje armatury sanitarnej z uwzględnieniem pełnionych funkcji

Armatura sanitarna najogólniej dzieli się na umywalkową, bidetową, prysznicową i wannową. Przy wannie może być zamontowana wersja mieszana, z wylotem na prysznic.

Baterie umywalkowe i wannowe mogą być jednouchwytowe i dwuuchwytowe. Te pierwsze, są w miarę nowoczesne. Ich działanie polega na wykorzystaniu mieszacza wody. W takim wypadku można jednocześnie regulować ilość wypływającej wody oraz jej temperaturę.

Baterie dwuuchwytowe mają oddzielne pokrętła do regulacji temperatury, szerokości i ciśnienia strumienia. Nazywane są bateriami tradycyjnymi. Niekiedy montowane są celowo, aby podkreślić styl wnętrza łazienki, nawiązujący do minionych epok.  Inne rodzaje armatury to prysznicowa w postaci słuchawek lub specjalnych elementów kabin prysznicowych, czyli paneli, kolumn i dyszy natryskowych.

Materiał partnera