Kobieta z dzbankiem wody

Co warto wybrać – filtry kranowe czy dzbanki filtrujące?

Woda z kranu jest na ogół bezpieczna. Nie ma w niej szkodliwych bakterii, które byłyby zagrożeniem dla ludzi. Czuwają nad tym zakłady wodociągowe, gdzie na bieżąco kontrolowana jest jej jakość. Niemniej jednak czasami sam smak i zapach wody z kranu pozostawiają wiele do życzenia, więc konieczne są środki zaradcze. Użytkownicy mają możliwość złożenia filtrów na własne ujęcie lub bezpośrednio na dzbanek. Który sposób jest lepszy?

Jak działają dzbanki filtrujące?

Wiele osób kupuje wodę pitną w butelkach PET, które szybko są opróżniane i wyrzucane. Plastik zanieczyszcza środowisko nawet w przypadku utylizacji. Dlatego też dobrym wyjściem jest pić wodę z kranu po uprzednim jej uzdatnieniu. Kranówka nie ma jednak wysokich warunków smakowych ze względu na zawartość chloru, użytego do jej odkażania.

Do odkażania wody z kranu służą specjalne dzbanki zaopatrzone w odpowiedni filtr. Urządzenie można zakupić w miejscach takich jak AQUAPHOR. Takie przedsiębiorstwa dystrybuują również aparaturę uzdatniającą wodę, którą instaluje się przy kranie, w okolicy głównego zaworu prowadzącego na posesję lub przy ujęciu wodnym. Duże filtry działają na podobnej zasadzie, co te zainstalowane w dzbanku na wodę pitną.

Filtr w dzbanku jest w stanie całkowicie oczyścić wodę z chloru, a także z zanieczyszczeń znajdujących się w rurach instalacji wodnej. Ponadto twarda woda zawiera rozpuszczone związki takie, jak wapń i magnez, które zwykle osiadają na dnie czajnika do gotowania wody. Filtr w dzbanku zatrzymuje te wszystkie elementy. Ponadto wkład węglowy jest w stanie zredukować ślady pestycydów i wszelkich zanieczyszczeń, które pogarszają smak wody.

Dlaczego lepiej wybrać filtry kranowe?

Filtry kranowe są o tyle lepsze od tych w dzbanku, że działają kompleksowo na całą wodę, która jest używana w domu. Filtry kranowe z odpowiednim wkładem nie tylko wyłapują takie zanieczyszczenia jak mangan czy żelazo, ale również zmiękczają wodę. Ma to znaczenie w przypadku domowych urządzeń AGD takich, jak pralki czy zmywarki, gdzie twarda woda wpływa na zwiększenia zapotrzebowania na środki piorące i myjące. Ponadto taka woda powoduje powstawanie osadów w instalacji sanitarnej, co wpływa na jej awaryjność. Osady tworzą też nieestetyczne zacieki na płytkach czy meblach.

Z wodą przefiltrowaną nie ma problemów tego typu. Ponadto jest ona zdrowsza. Lepiej nadaje się nie tylko do picia, ale też do mycia i pielęgnacji. Podczas używania filtrów kranowych zyskuje zarówno skóra, jak i włosy. Niejednokrotnie za problemy skórne odpowiedzialna jest właśnie twarda woda.

Materiał partnera