System inteligentnego domu

Co powinien zawierać projekt domu inteligentnego?

Rozwiązania z zakresu inteligentnego domu montowane są przez coraz więcej osób na całym świecie, gdyż poprawiają komfort życia we własnych czterech ścianach. By jednak było to możliwe, cała instalacja musi zostać odpowiednio zaprojektowana, z uwzględnieniem naszych indywidualnych potrzeb. Z tego artykułu dowiesz się, co powinien zawierać taki projekt oraz dlaczego warto przykładać się do jego wykonania.

Dlaczego projekt jest ważny?

Musimy wiedzieć, że siłę domu inteligentnego stanowią zainstalowane urządzenia, które, komunikując się ze sobą, wykonują ustalone sekwencje działań. Niezbędny będzie więc dedykowany sprzęt, ale równie istotne jest właściwe jego zaprogramowanie.

Etap projektowania pozwoli nam zdecydować, z jakich funkcji domu inteligentnego chcemy korzystać, a tym samym ile urządzeń musimy zakupić. W ten sposób poznamy przybliżony koszt instalacji, dzięki czemu będziemy w stanie stwierdzić, czy możemy ją sfinansować. W przypadku ograniczonego budżetu, umiejętne projektowanie pozwoli nam wdrożyć część funkcjonalności teraz, a resztę wprowadzać w momencie, gdy będziemy dysponować wolnymi środkami.

Właściwe podejście do projektowania

Dobry projekt powinien skupiać się przede wszystkim na oczekiwanych przez nas automatycznych czynnościach, zamiast kierować się jedynie dostępnymi urządzeniami. Sposób ten pozwala dostosowywać ilość instalowanego sprzętu do naszych potrzeb, zamiast sztucznie generować potrzeby po zakupie urządzeń. Wybierając to podejście zyskujemy dom indywidualnie dostosowany do naszych preferencji, dzięki czemu korzystanie z niego będzie wyglądało dokładnie tak, jak tego oczekujemy. Warto więc korzystać z usług firm, na przykład Smartlux, które zarówno zaprojektują, jak i wykonają instalację w naszym domu. Firmy takie wiedzą bowiem, jakim sprzętem dysponują, mogą więc od razu zestawiać go z potrzebami, co znacznie przyspiesza prace.

Inteligentny dom a instalacja elektryczna

Projektowanie ułatwi również rozlokowanie instalacji elektrycznej w taki sposób, by możliwe było podłączenie do prądu wszelkich inteligentnych urządzeń, które tego wymagają. Jest to szczególnie istotne podczas budowy domu, gdyż wykonanie wszystkich prac na tym etapie uchroni nas przed koniecznością późniejszych modyfikacji. Jeśli nie chcemy lub nie możemy zmodyfikować instalacji elektrycznej, dobry projekt pozwoli na rozmieszczenie niezbędnego sprzętu tak, by można było podłączyć go drogą bezprzewodową. Ponieważ urządzenia muszą mieć możliwość komunikacji między sobą, należy wybrać taką technologię i rozmieszczenie, które zagwarantują odpowiedni zasięg przy zachowaniu minimalnych opóźnień.

Materiał partnera