Charakterystyka wypełniaczy do drewna

Charakterystyka wypełniaczy do drewna

W drewnianych podłogach, meblach, czy skrzydłach drzwiowych mogą pojawić się nieestetyczne ubytki na przykład z powodu uszkodzeń mechanicznych. Wypełniaczami do drewna nazywamy specjalne masy szpachlowe, czy kity, którymi możemy zamaskować szczeliny. W naszym artykule przyjrzymy się innowacyjnym masom szpachlowym, które dedykowane są dla przemysłu parkieciarskiego i meblowego. Czym się charakteryzują?

Innowacyjna masa szpachlowa

Drewno nie bez powodu określa się jako surowiec bardzo wdzięczny do obróbki i renowacji. Nigdy nie uda nam się odnowić parkietu z materiałów syntetycznych, natomiast drewnianą podłogę odświeżymy bez problemu i damy jej nowe życie. Najnowocześniejsze masy szpachlowe to średniej twardości wypełniacze, które nadają się do różnych wymagających powierzchni. Wypełniacze Novoryt Forte, które wzbudziły nasze zainteresowanie, mają formę granulatu. Po podgrzaniu materiał staje się płynny, dzięki czemu z łatwością możemy zalać ubytki powstałe na skutek uszkodzeń mechanicznych, naturalne pęknięcia i szczeliny, czy miejsca po wypadających sękach. – Wypełniacze Novoryt Forte charakteryzuje nadzwyczajnie dobra przyczepność – mówi nam przedstawiciel firmy Mebel-Art z Chróścic – możemy nim wypełniać zarówno większe ubytki, jak i milimetrowe szczeliny. Producent zapewnia, że jest to materiał niełamliwy, wykazujący odpowiednią elastyczność. Wypełnienie nie wykruszy, nie wyłamie się po krótkim czasie, dzięki czemu powierzchnia na długo zachowa estetyczny wygląd. Wypełniacze dostępne są w wielu standardowych kolorach, takich jak brązowa akacja, dąb naturalny, dąb rustykalny, kolor czarny, czy biały.

Sposób wypełniania ubytków w drewnianych powierzchniach

Drewnianą powierzchnię, którą chcemy pozbawić ubytków, należy najpierw przygotować, a więc oczyścić i przeszlifować, jeśli jest to konieczne. Wypełniacz podgrzewamy za pomocą specjalnego wytapiacza, nazywanego inaczej pistoletem do wypełniania ubytków w drewnie. Urządzenia tego typu przypominają pistolety do klejenia na gorąco. Gdy materiał staje się gorący i płynny, nakładamy odpowiednią ilość w miejscu, które chcemy wypełnić, a następnie za pomocą specjalnego bloku schładzamy masę. Unikamy dzięki temu powstawania nieestetycznych baniek. Do schłodzenia wypełniacza do drewna najlepiej nadają się aluminiowe klocki chłodzące, które znajdziemy w ofertach sklepów z materiałami retuszerskimi. Jeśli przypadkiem nałożyliśmy zbyt wiele wypełniacza, najlepiej usunąć nadmiar masy przeznaczonym do tego celu strugiem ręcznym.

Oto cała tajemnica na temat materiałów i narzędzi do wypełniania drewna.

Materiał partnera