Rynek nieruchomości w Kielcach

Charakterystyka rynku nieruchomości w Kielcach

Chociaż nieruchomości z roku na rok stają się coraz droższe, to wciąż możemy obserwować dość wysoki popyt na nie, szczególnie jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe oraz komercyjne. Oczywiście, sytuacja na rynku nieruchomości zależy w dużej mierze od tego, o jakiej lokalizacji mowa. Kiedy w jednych miastach przeżywa on kryzys, w innych mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem. Do tej drugiej kategorii zaliczamy między innymi rynek kielecki.

Ceny mieszkań w Kielcach

Charakterystyczną cechą kieleckiego rynku nieruchomości jest bardzo niska cena.

– Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego w IV kwartale 2019 roku to właśnie Kielce ze wszystkich dużych miast miały najniższe ceny mieszkań – mówi przedstawiciel firmy Kasiński InvestmentZa metr nieruchomości płacono tam średnio 4 453 zł. Dla porównania w najdroższym mieście w Polsce, czyli Warszawie za metr kwadratowy powierzchni mieszkaniowej płacono średnio 9 301 zł.

Oczywiście, cena metra kwadratowego mieszkania uzależniona jest między innymi od standardu mieszkania oraz jego lokalizacji – dlatego też na rynku kieleckim znajdziemy nieruchomości, których cena przekracza 5 000 złotych za metr. Niskie ceny działają stymulująco na rynek, dlatego nie brak w Kielcach nowych inwestycji, które przyciągają nowych mieszkańców oraz przedsiębiorców.

Mieszkania idealne na wynajem

Nowe mieszkania to nie tylko komfortowe miejsca do życia, ale również bardzo dobra inwestycja i źródło pasywnego dochodu. Wiele z nowych mieszkań kupowanych jest specjalnie z myślą o późniejszym wynajęciu ich. Szczególnie dużą popularnością cieszą się lokale stosunkowo niewielkie, o powierzchni do około 40 metrów kwadratowych. Dlaczego? Ponieważ to właśnie takie lokale mają największe szanse na znalezienie najemcy. W przypadku większych mieszkań warto zwrócić uwagę na wielkość i ilość znajdujących się w nim pokoi – każde z tych pomieszczeń możemy wynająć osobnym najemcom. Z ofert takich korzystają między innymi studenci oraz pracownicy spoza miasta. 

Nie tylko mieszkania

Oczywiście, kielecki rynek nieruchomości to nie tylko mieszkania, ale również budownictwo dla biznesu. Atrakcyjna lokalizacja miasta oraz wysoki potencjał pracowniczy powoduje, że rośnie zainteresowanie tym rejonem wśród dużych przedsiębiorstw – a to napędza rynek powierzchni biurowych dla firm. Na razie w Kielcach nie mamy do czynienia z rejonami stricte biznesowymi, jak na przykład w Warszawie – infrastruktura biznesowa jest raczej rozdrobniona, ale można założyć że z czasem będzie się rozrastać.  

Materiał partnera