Jak spalać ekogroszek

Charakterystyka kotłów na ekogroszek

Ogrzewanie domu ekogroszkiem jest najlepszym kompromisem między nieekologicznym, choć tanim węglem opałowym, a przyjaznym środowisku, za to bardzo drogim gazem ziemnym. Spalanie ekogroszku wymaga stosowania specjalnych systemów grzewczych, opartych na kotłach retortowych. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków.

Retortowy kocioł na ekogroszek (i nie tylko)

Kocioł na ekogroszek to potoczna nazwa dla kotła retortowego, w którym tak naprawdę można spalać także inne paliwa stałe, w tym miał węglowy i granulat z trocin. Do opalania kotłów retortowych najczęściej stosuje się jednak właśnie ekogroszek, a to z wielu względów.

Po pierwsze, jest to paliwo stosunkowo tanie. Po drugie, jego użytkowanie jest ekologiczne – spaliny ekogroszku zawierają niewielkie ilości tlenków siarki, a po spaleniu pozostaje niedużo popiołu. Po trzecie, niewielka emisja siarki wydłuża trwałość kotła retortowego.

Charakterystyka kotłów retortowych

Najważniejszą cechą odróżniającą kotły retortowe od tych, które wykorzystujemy do spalania tradycyjnych paliw stałych, jest podajnik, dzięki któremu ekogroszek jest dozowany do komory spalania automatycznie, bez konieczności ingerencji użytkownika.

Paliwo trzeba oczywiście uzupełniać, wystarczy jednak, że zrobimy to raz na kilka dni, w zależności od pojemności zasobnika i wydajności opału. Niemal bezobsługowa praca kotła retortowego sprawia, że jest to obecnie jedno z najwygodniejszych rozwiązań dostępnych na rynku grzewczym.

Podajnik kotła na ekogroszek jest złożonym mechanizmem, od sprawności którego zależy ogólna skuteczność systemu grzewczego. Ślimak, na który zsypywane jest paliwo z zasobnika, napędzany jest motoreduktorem. Właśnie na ślimaku odbywa się transport ekogroszku do palnika retortowego, w którego górnej części jest spalany.

Jak doskonale pamiętamy z lekcji fizyki, do procesu spalania niezbędny jest tlen. W przypadku kotłów retortowych, tlen dostarczany jest do komory spalania z powietrzem dzięki pracy wentylatora i specjalnego systemu kanałów. Toteż sprawność wentylatora determinuje bezproblemową pracę całego kotła.

Nietrudno się domyślić, że elementem wystawionym na najtrudniejsze warunki jest palnik retortowy. W czasie pracy kotła oddziałują na niego skrajnie wysokie temperatury, w związku z czym musi on być wykonany z wyjątkowo odpornych materiałów, takich jak wysokiej klasy żeliwo.

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem kotła na ekogroszek lub inne paliwo ekologiczne, np. pelet, koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu z piecami 449.pl. Markowe kotły cenionych producentów to najwyższa gwarancja niezawodnej pracy całej instalacji grzewczej, doskonałej wygody użytkowania i sporych oszczędności na paliwie.

Materiał partnera