drzwi historyczne

Charakterystyka drzwi stylizowanych na historyczne

Drzwi stylizowane na historyczne, często zwane także klasycznymi, można określić za pomocą trzech przymiotników: ponadczasowe, stylowe i harmonijne. Ich uniwersalność i wyjątkowość nieustannie zachwyca, bez względu na zmieniające się trendy wnętrzarskie. Z łatwością wkomponują się w każdy styl i ozdobią przestrzeń odrobiną klasy i elegancji. Przedstawiamy charakterystykę drzwi stylizowanych na historyczne.

Z czego wykonuje się drzwi w stylu klasycznym?

Wewnętrzne drzwi stylizowane na historyczne są zazwyczaj konstrukcjami płycinowymi lub płytowo-płycinowymi. Drzwi płycinowe mają widoczną ramę, którą wykonuje się przeważnie z drewna klejonego, a w rowach lub wrębach osadza się tzw. płyciny (kasetony) z drewna, szkła lub płyt drewnopochodnych. Ich drewniane ramy mogą być oryginalnie wyprofilowane albo rzeźbione (nadają one drzwiom stylowego, niepowtarzalnego charakteru).

Z kolei drzwi płytowo-płycinowe posiadają niewidoczną konstrukcję, a ich płyciny imitowane są przez wytłoczenia w twardych pilśniowych płytach. Konstrukcja ta wymaga wykorzystania wypełnienia stabilizującego skrzydła, którym może być np. specjalnie wyprofilowany karton (z powodu swojego kształtu nazywany plastrem miodu) lub płyta wiórowa (z otworami lub bez). Warto wiedzieć, że skrzydła wypełnione plastrem miodu są lżejsze, a te płytą sztywniejsze i lepiej izolujące akustycznie.

Wykończenie drzwi stylizowanych na historyczne

Drzwi o klasycznej stylistyce mogą być wykończone w różny sposób. Mogą być więc lakierowane, laminowane, a także pokryte różnymi typami forniru. Na rynku często można też znaleźć skrzydła niewykończone, w tym przede wszystkim sosnowe – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę WESTO.

Drzwi stylizowane na historyczne często posiadają szklane wstawki o różnych kształtach i różnej wielkości, nie tylko pełniące funkcję dekoracyjną, ale także pomagające doświetlić i rozjaśnić ciemne pomieszczenia. Ma to praktyczne zastosowanie np. w toalecie i łazience (w ich przypadku stosuje się nieprzezroczyste szkło). Większe przeszklenia wykorzystuje się natomiast w drzwiach do pokoi – dzięki nim domownicy nie są całkowicie odizolowani, a dodatkowo rozwiązanie to wpływa na optyczne powiększenie pomieszczenia.

W tego typu drzwiach wewnętrznych raczej nie stosuje się przezroczystego szkła. Zamiast niego wybiera się szkło dekoracyjne, a konkretnie:

  • ornamentowe z wytłaczaną rzeźbioną powierzchnią,
  • matowe (mleczne),
  • barwione,
  • stapiane (powstające w wyniku połączenia w wysokiej temperaturze kawałków szkła w różnych kolorach i o różnej grubości).

Dla kogo?

Drzwi stylizowane na historyczne świetnie sprawdzą się zarówno w pomieszczeniu urządzonym w stylu klasycznym, jak i w bardziej nowoczesnych wnętrzach. Są produktem ponadczasowym, który nigdy nie wyjdzie z mody. Polecane są szczególnie osobom gustującym w ciepłych, ale jednocześnie eleganckich i precyzyjnie zaprojektowanych wnętrzach.

Materiał partnera