zabudowa szeregowa domy szeregowe zalety

Charakterystyka domów w zabudowie szeregowej

Zabudowa szeregowa staje się coraz bardziej popularna i polega na łączeniu kilku lub kilkunastu domów w rozbudowane segmenty.  Ten rodzaj budownictwa rozwija się zwłaszcza na obrzeżach dużych miast, gdzie stanowi rozwiązanie pośrednie pomiędzy dużymi skupiskami bloków, a domami wolnostojącymi. Czym charakteryzują się domy w zabudowie szeregowej?

Cechy domów szeregowych

Budynki w zabudowie szeregowej są ze sobą połączone ścianami bocznymi, tworząc przednią oraz tylną elewację. Najpopularniejszy model takich obiektów charakteryzuje się usytuowaniem drzwi wejściowych od frontu budynku, natomiast z tyłu znajduje się taras z ogródkiem i częścią wypoczynkową. Element, jaki rozróżnia ten typ zabudowy od mieszkaniowej to własne, wydzielone wejście do domu oraz ogrodzona działka.

Części wspólne segmentów to m.in. droga dojazdowa, boiska oraz place zabaw. Z kolei najbardziej typowy schemat funkcjonalny wnętrza to wyraźny podział pomiędzy parterem a piętrem. Przyziemie domu jest zazwyczaj zarezerwowane na część dzienną z kuchnią, salonem, łazienką, czasem także gabinetem. Piętro domu to zazwyczaj część sypialna. Taki podział domu jest najbardziej funkcjonalny i zapewnia łatwą aranżację strefy dziennej, nocnej oraz prywatnej.

Domy szeregowe zyskały sławę dzięki wielu zaletom, jakie gwarantują. Najbardziej istotna kwestia to niskie koszty eksploatacji takich budynków, dzięki połączeniu ich ścian. Takie rozwiązanie znacznie poprawia warunki termiczne, a lepsze parametry izolacyjne domów to niskie rachunki za ogrzewanie.

Równie istotną kwestią jest gwarancja prywatności w przestrzeniach domów szeregowych. Pomimo faktu, że obok znajdują się sąsiedzi, dzięki wydzielonej działce i osobnym wejściu mieszkańcy praktycznie nie odczuwają bliskiego sąsiedztwa oraz zabudowy. Mimo dużego poczucia prywatności, społeczność takich osiedli bardzo często zaprzyjaźnia się ze sobą oraz tworzy zgodną wspólnotę sąsiedzką.

Dzięki wykwalifikowanym architektom oraz firmom deweloperskim zabudowa szeregowa posiada bardzo wysoki standard. Zapewniony jest jak najwyższy komfort życia w przestrzeni mieszkalnej, m.in. poprzez dobór odpowiednich materiałów, zaprojektowanie układu funkcjonalnego oraz wybór kolorów na elewacji. Odpowiedni wygląd zewnętrzny budynku jest równie ważny co wnętrze. Ujednolicony projekt obiektów w zabudowie szeregowej sprawia, że osiedle jest spójne oraz estetyczne pod względem wizualnym.

Dlaczego warto zamieszkać w domu z zabudowy szeregowej?

Osiedla szeregowe stanowią dziś jedno z najpopularniejszych systemów budownictwa mieszkalnego. Dzięki odrębnemu wejściu do budynku oraz własnej działce domy te zyskują prywatną przestrzeń, a niedalekie sąsiedztwo innej zabudowy pozwala na wytworzenie więzi społecznych.

Jak mówi deweloper z firmy Bkc – Invest:

Idea budownictwa szeregowego to trend, który zyskał w ostatnich czasach dużą popularność. Każda decyzja zakupu powinna być skonsultowana z deweloperem oferującym sprzedaż. Taka konsultacja pozwoli na zapoznanie się z technologią oraz standardem wykończenia domu.

Budynki w zabudowie szeregowej posiadają wiele zalet, które w dużym stopniu wpływają na komfort życia. Przed dokonaniem zakupu należy zapoznać się z ofertą deweloperów oferujących sprzedaż domów, co pozwoli na uzyskanie wszystkich szczegółów dotyczących budynku. Spokojne miejsca z zapleczem usługowym, edukacyjnym oraz komunikacyjnym to świetna lokalizacja obiektów mieszkalnych.

Materiał partnera