okna-drewniane

Cena okien drewnianych. Od czego zależy?

Marzą ci się piękne okna z naturalnego drewna, ale nie podobają ci się ich ceny? Zastanawiasz się, dlaczego producenci tak wysoko cenią sobie taką stolarkę i co możesz zrobić, by inwestycja w drewniane okna była możliwie najmniej bolesna dla portfela? Wyjaśniamy, co dokładnie wpływa na ceny drewnianych okien oraz jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Czy inwestycja w drewniane okna się opłaca?

Drewniana stolarka otworowa jest niewątpliwie droższa od popularnych okien z PVC. Jak zwykle bywa, przyczyną takich dysproporcji są różnice w jakości. Okna z drewna są nie tylko piękne – czego nie można powiedzieć o plastikowych ramach, ale też wyjątkowo trwałe i zdrowe dla użytkowników.

Wielu inwestorów zastanawia się, czy montaż drewnianych okien zamiast tańszych odpowiedników z plastiku w ogóle się opłaca. Jesteśmy przekonani, że tak. Zwłaszcza w przypadku luksusowych budynków i domów utrzymanych w stylu klasycznym, gdzie elegancja ma niebagatelne znaczenie. Drewno jest też jedyną opcją w przypadku renowacji stolarki obiektów zabytkowych – mówi ekspert z firmy ABA Wiktorczyk.

Okna na profilach z drewna są nie tylko elegantsze, ale też trwalsze od tych z PVC. Jeśli więc szukamy rozwiązania, które bezawaryjnie posłuży w budynku przez długie lata, nie warto się wahać.

Co warunkuje cenę okna z drewna?

Rzecz jasna, nie każde okno z drewna będzie kosztowało tyle samo. Pierwszą, najbardziej oczywistą kwestią wpływającą na cenę jest rozmiar. Jednak ta zasada obowiązuje w stolarce bez względu na wykorzystane materiały.

Jeśli chodzi o różnice cenowe między oknami produkowanymi z naturalnego drewna, wpływa na nie przede wszystkim gatunek użytego drewna, konstrukcja profilu, a więc jego model i obecność bądź brak zdobień, typ oraz wielkość przeszklenia, a także ilość i rodzaj zastosowanych akcesoriów antywłamaniowych.

Najtańsze okna drewniane produkowane są z sosny, choć w stosunkowo przystępnych cenach można kupić też okna świerkowe. Nieco droższe, ale jednocześnie znacznie solidniejsze są okna dębowe oraz te wykonane z drewna egzotycznego, jak np. meranti i majau.

Cenę drewnianych okien będą podnosić zdobienia. Należy więc spodziewać się, że okna ze szprosami będą droższe od tych z gładkimi przeszkleniami. Koszt, jaki inwestor będzie zmuszony ponieść w takim przypadku, wyliczany jest zwykle indywidualnie, na podstawie ilości pól, na które podzielone ma być okno oraz ceny pojedynczego szprosu.

Jednak zakup pięknych okien drewnianych jest osiągalny nawet dla osób o ograniczonym budżecie. Klienci, którym zależy na stolarce z naturalnego, zdrowego drewna mogą znaleźć idealny model w dobrej cenie. Istotną wskazówką jest na pewno unikanie nadmiernej ilości zdobień i wybór okien o możliwie prostej konstrukcji.

Materiał partnera