Cechy zbiorników na nawozy płynne

Sposób używania, ale także składowania nawozów jest regulowany prawnie, co nakłada na rolników dodatkowe obowiązki i może niekiedy przysparzać nieco trudności. Największym wyzwaniem okazuje się przechowywanie nawozów azotowych oraz innych nawozów płynnych. Przyjrzyjmy się bliżej rozwiązaniom, które umożliwiają bezpieczne i zgodne z przepisami magazynowania takich substancji.

Do przechowywania i składowania nawozów płynnych rolnicy zobowiązani są korzystać z rozwiązań uniemożliwiających przedostawanie się jakichkolwiek odcieków do wód i gruntu. Oznacza to, że każde gospodarstwo, w którym stosuje się nawozy płynne, musi posiadać odpowiednie zbiorniki.

Sztywne zbiorniki z polietylenu

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem, sprawdzającym się głównie w mniejszych gospodarstwach rolnych, są zbiorniki polietylenowe o pojemności od 9 do 15 tysięcy litrów. Choć takie pojemności mogą wydawać się duże, należy pamiętać, że zbiornik musi umożliwiać przechowywanie zapasu na okres co najmniej 6 miesięcy.

Wybierając zbiornik na nawóz, należy zwracać uwagę nie tylko na jego pojemność. Wymiary zbiornika muszą umożliwiać postawienie go w wybranym miejscu, zapewniającym dalszą łatwą obsługę – podpowiada nasz rozmówca z przedsiębiorstwa MiM Mariusz Mańkowski.

Obecnie odchodzi się od stosowania zbiorników stalowych. Kupując nowy zbiornik, warto zdecydować się właśnie na model z tworzywa sztucznego. Takie produkty trwałością nie odbiegają od tradycyjnych zbiorników stalowych, są za to znacznie lżejsze i odporniejsze na korozję.

Świetnym przykładem dobrego jakościowo zbiornika na nawozy płynne jest model AgriMaster od producenta Kingspan. Zbiorniki z tej serii dostępne są w pojemnościach od 5000 do 27000 litrów, w wersjach jedno- i dwupłaszczowej. Zbiorniki AgriMaster pozwalają nie tylko na bezpieczne składowanie nawozów, ale są też bardzo wygodne w transporcie i eksploatacji, a dodatkowo niedrogie.

Elastyczne zbiorniki na nawozy

W bardzo dużych gospodarstwach, gdzie potrzebne są zbiorniki o większych pojemnościach, a dodatkowo istnieje możliwość przeznaczenia większej powierzchni na przechowywanie nawozu, można stosować zbiorniki elastyczne (poduszkowe). Największe z nich mają pojemność nawet 150000 litrów, jednak na instalację takiego zbiornika trzeba przeznaczyć powierzchnię niemal 1,5 ara.

Choć odporność elastycznych zbiorników może budzić wątpliwości, doświadczenia rolników, którzy zdecydowali się na ich wypróbowanie dowodzą, że jest to solidne rozwiązanie. Mocne tkaniny są w pełni nieprzepuszczalne, co zapobiega nie tylko wyciekom, ale także unoszeniu się w pobliżu zbiornika nieprzyjemnych zapachów. Na nowe zbiorniki udzielana jest też odpowiednia gwarancja.

Materiał partnera