Drewno zaimpregnowane olejem

Cechy drewna olejowanego

Olejowane drewno odznacza się naturalnym wyglądem i dobrą odpornością na uszkodzenia. Olejowanie to metoda impregnacji, która podnosi walory użytkowe i estetyczne drewna przy zachowaniu naturalnego wyglądu drewnianych powierzchni. Po nałożeniu powłoki olej wnika w strukturę drewna, tworząc na jego płaszczyźnie delikatny film ochronny.

Właściwości drewna olejowanego

Powłoka ochronna z oleju sprawia, że powierzchnia drewniana zachowuje swój pierwotny, naturalny wygląd. Jest to skuteczna forma konserwacji drewnianych płaszczyzn, która czyni je odpornymi na wodę i ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Olej jak żaden inny materiał podkreśla ułojenie i kolor drewna oraz zasklepia niewielkie uszkodzenia powierzchni. Unikalna kompozycja olejów, żywic i wosków wnika w drewno, ale nie zapycha jego porów, przez co materiał może cały czas oddychać.

Oleje do drewna występują w szerokiej gamie kolorystycznej, a barwę powłoki można dopasować do powierzchni drewna, jaką chcemy zaimpregnować. Obszerny wybór olejowosków dostępny jest w asortymencie sklepu madrona.pl, będącym oficjalnym dystrybutorem renomowanej marki brytyjskich produktów do drewna Fiddes & Son. Zasadniczo, oleje do drewna występują w formie barwiącej, bezbarwnej i rozjaśniającej oraz różnią się od siebie składem, który jest ściśle dopasowany do gatunku drewna. Inny bowiem olej sprawdzi się w przypadku drewna liściastego, inny dla iglastego a jeszcze inny dla gatunków egzotycznych.

Zalety olejowanego drewna

Olejowane drewno to w pełni ekologiczny materiał, niewnoszący do wnętrz szkodliwych substancji, a jego wytwarzanie jest mniej uciążliwe dla środowiska w stosunku do lakieru. Zaimpregnowane olejem drewno lepiej sprawdza się w specyficznym mikroklimacie panującym wewnątrz domów i mieszkań, ponieważ pobiera wilgoć i ją oddaje, jeśli w pomieszczeniach jest bardzo sucho. Takie drewno mniej się kurczy, a więc przejawia większą stabilność wymiarową. Co więcej, powierzchnia drewniana pokryta olejem wykazuje zdolności do samoregeneracji, ponieważ niewielkie ubytki mogą zaniknąć na skutek pęcznienia drewna.

Drewno olejowane jest neutralne elektrostatycznie, a to oznacza, że nie przyciąga kurzu, a więc jest łatwiejsze w pielęgnacji i utrzymaniu czystości niż drewno lakierowane. Olejowane drewno jest idealne na podłogi, dobrze przewodzi ciepło, zatem świetnie sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym. Jest zdecydowanie cieplejszą powierzchnią od drewna lakierowanego, ponieważ przyjmuje temperaturę otoczenia.

Materiał partnera