Cechy dobrego oświetlenia

Czym charakteryzuje się dobre oświetlenie? Przede wszystkim jest dostosowane do rodzaju i sposobu wykorzystania danego wnętrza. Nieco inaczej będziemy projektować oświetlenie salonu, a inaczej – łazienki. Jeszcze inne rozwiązania będą wskazane przy organizacji przestrzeni biurowej czy obiektów zewnętrznych. A zatem jak odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule?

Dobra barwa światła

Dobre oświetlenie to takie, które spełnia swoje funkcje. A więc dobre oświetlenie przy stanowisku do pracy i nauki to takie, które ułatwia koncentrację (barwa zimna biała), natomiast oświetlenie w sypialni powinno być nieco bardziej nastrojowe (barwa ciepła biała). Barwa światła uzależniona jest przede wszystkim od zastosowanej w oprawie żarówki, a parametr ten oznaczany jest w Kelwinach.

Co ciekawe, rodzaj żarówki wpływa także na to, w jaki sposób ludzkie oczy postrzegają kolory oświetlanych przedmiotów (współczynnik oddawania barw CRI). Szukając dobrego oświetlenia do lustra w łazience czy garderobie, warto wybierać żarówki o wysokim CRI. Takie kinkiety i lampy nie przekłamują kolorów ubrań ani makijażu.

Dobry rodzaj oświetlenia

Nie bez znaczenia jest także rodzaj zastosowanych źródeł światła. W większości pomieszczeń mieszkalnych niezbędne jest górne, ogólne oświetlenie (lampa wisząca, plafon, żyrandol), jednak bardzo często potrzebne jest uzupełnienie w postaci świateł miejscowych. Niewielkie kinkiety czy nawet szyno-przewody, zapewniające oświetlenie punktowe strategicznych obszarów, przydadzą się np. nad kuchennym blatem i do oświetlenia schodów; w kąciku do czytania warto ustawić stojącą lampę podłogową, a przy łóżku – niewielką lampkę nocną.

Trzecim typem jest oświetlenie dekoracyjne. Takie źródła światła mają za zadanie kreować atmosferę wnętrza i podkreślać walory estetyczne aranżacji. Światło dekoracyjne może służyć eksponowaniu kluczowych elementów ozdobnych w pomieszczeniu, czy to kolekcji bibelotów, czy zdjęć, czy  nawet detali architektonicznych.

Dobra oprawa oświetleniowa

Każde źródło światła wymaga oprawy, która siłą rzeczy staje się elementem wystroju wnętrza. Dobra oprawa oświetleniowa jest solidnie wykonana, a przez to trwała i bezpieczna w użytkowaniu, istotny jest jednak również jej wygląd. Dobra lampa musi podobać się właścicielowi, a najlepiej, by komponowała się z całością aranżacji wnętrza.

Wspaniałą propozycją do nowoczesnych wnętrz są wiszące lampy druciane, a także futurystyczne lampy Nowodvorsky z linii Eye Spot i Eye Super – mówi przedstawiciel firmy Phenomena Light. Nieco bardziej zachowawcze formy przyjmują lampy wiszące, stojące oraz kinkiety z serii Nowodvorsky Hawk, Alice oraz Cameron, które nie rezygnują z klasycznych abażurów, choć wprowadzają pewne urozmaicenia w budowie.

Dobre, ale jednocześnie tanie lampy od polskich producentów bez trudu znajdziesz w profesjonalnych sklepach oświetleniowych. Chcąc dodatkowo zaoszczędzić i ułatwić sobie zakupy, warto skorzystać ze sklepu internetowego.

Materiał partnera