bursztyn

Bursztynowe uchwyty i klamki do drzwi – coś więcej niż dekoracja

Z czym kojarzy nam się klamka do drzwi? Przede wszystkim z funkcją ich otwierania i zamykania. Dużo osób zapomina, że zarówno klamki, jak i uchwyty do drzwi, mogą stanowić nietypowy dodatek do wystroju wnętrz — nie trzeba przecież korzystać z tych, oferowanych przez producenta. Zatem, na jaki materiał i wzór się zdecydować? Przedstawiamy naszą propozycję. 

Skąd bierze się popularność bursztynu?

Kiedyś bursztyn kojarzył nam się przede wszystkim z tandetnymi ozdobami kupowanymi przez starsze panie nad morzem. Na szczęście trendy się zmieniają i bursztyn jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych surowców. I choć najwięcej złóż znajduje się w obwodzie kaliningradzkim w Rosji, Polska może odpowiadać za nawet 70% światowego eksportu. 

Bursztyn największą popularnością cieszy się w Chinach, gdzie jest uważany za jeden z siedmiu atrybutów Buddy i zaklętą duszę tygrysa. Osoba nosząca bursztyn jest elegancka i wyedukowana; zajmuje wysoką pozycję w drabinie społecznej. 

Co można wytworzyć z bursztynu? 

Najpopularniejszym wyrobem z bursztynu jest  oczywiście biżuteria: pierścionki, naszyjniki i kolczyki. Oprócz tego surowiec ten zdobywa coraz większą popularność w meblach i dodatkach wnętrz. Jednym z przykładów mogą być wspomniane już bursztynowe klamki i uchwyty do drzwi, które stanowią niekonwencjonalne uzupełnienie wystroju. Nadadzą drzwiom nietypowy wygląd, zachowując przy tym funkcję użytkową. Warto pamiętać, że tego rodzaju szczegół będzie idealnie pasował do odrestaurowanych mebli, nadając im eleganckiego i szlachetnego wyglądu. 

Gdzie można kupić bursztynowe klamki i uchwyty? Jedną z możliwości jest skorzystanie z oferty firmy AmberDecor, która specjalizuje się w rękodziełach i przedmiotach codziennego użytku wykonanych z bursztynu. 

Bursztyn — surowiec, który trzeba docenić

Nie każdy będzie fanem bursztynowej biżuterii, tak samo jak nie każdy będzie wielbicielem diamentów. Należy jednak zaznaczyć, że bursztyn posiada w naszym kraju silnie zakorzenioną tradycję, która znów powoli odżywa. Nie bez powodu jest nazywany “bałtyckim złotem” – jego szlachetny kolor budzi zdecydowanie królewskie skojarzenia. Kiedyś, przechodząc się brzegiem Bałtyku, można było znaleźć małe bryłki, dziś jest to coraz mniej prawdopodobne — obecnie bursztyn powoli staje się towarem ekskluzywnym i luksusowym, a małych straganów nad morzem ubywa. 

Materiał partnera