Budownictwo wielorodzinne

Budownictwo wielorodzinne kiedyś a dziś. Co zmieniło się od czasów wielkiej płyty?

W wielu małych i dużych polskich miastach po dziś dzień stoi wiele osiedli wybudowanych w ubiegłym wieku. Charakterystyczne bloki i wieżowce budowane były z tzw. wielkiej płyty. Coraz częściej w sąsiedztwie tych budowli zauważyć można nowoczesne budynki wielorodzinne. Dzięki temu łatwo można zobaczyć kontrast pomiędzy nimi. Czym charakteryzują się nowoczesne bloki i czym różnią się od tych budowanych dawniej?

Budownictwo wielorodzinne kiedyś

Technologia wielkopłytowa – to właśnie w ten sposób budowano bloki i wieżowce w Polsce w ubiegłym wieku. Te charakterystyczne budowle po dziś dzień są miejscem zamieszkania milionów Polaków. Wszystkie budynki miały zazwyczaj podobny układ mieszkań. Na jednym piętrze znajdowały się najczęściej dwa lub trzy mieszkania. Czasami, w przypadku bloków typu korytarzowiec, było ich nawet pięć lub więcej i znajdowały się wtedy po tej samej stronie. Charakterystyczne w układzie bloków starego typu są długie przedpokoje oraz bardzo mała łazienka i osobna toaleta. Dużym minusem było to, że ściany w tego typu blokach były bardzo cienkie i niestety często można było słyszeć swoich sąsiadów. Wielkopłytowce nie zachwycały swoją elewacją. Najczęściej były pomalowane na jeden kolor np. żółty, różowy czy niebieski.

Jak wygląda budownictwo wielorodzinne teraz?

Na szczęście bloki z wielkiej płyty odchodzą do lamusa. Dobrym tego przykładem jest Łódź – budowa mieszkań w nowoczesnym budownictwie staje się standardem, a nowe osiedla powstają w mgnieniu oka. Takie budynki wielorodzinne zachowane są w minimalistycznym stylu. Najczęściej pomalowane są na biało, a dla estetycznego wykończenia dodaje się drewniane elementy np. panele. Do ich budowy wykorzystuje się dobrej jakości materiały oraz nowoczesne technologie. Na uwagę zasługują także balkony – często są o wiele szersze niż w starym budownictwie, a zamiast metalowych prętów, za balustradę służą przezroczyste szyby.

Zalety nowoczesnych budynków wielorodzinnych

Oprócz tego, że nowoczesne budynki wielorodzinne są o wiele estetyczniejsze, posiadają też inne zalety. Przede wszystkim zaliczamy do nich to, że mieszkania są przestronne i jasne. Koniec z wąskimi korytarzami! Co więcej, ściany są grubsze, a dzięki temu zyskujemy poczucie prywatności. Nie musimy słyszeć każdego słowa sąsiadki albo głośnego telewizora. Nowoczesne budynki wielorodzinne, które są specjalnością np. Więckowski Budowa ze Zgierza, powstają na zielonych osiedlach, a otoczenie jest przyjazne dla mieszkańców. Ich innowacyjność przejawia się także w podziemnych parkingach czy windach.

Materiał partnera